Rozříznutý ostrov: Originální památník masové vraždy

04.04.2014 - Jan Miklín


Reklama

Téměř tři roky od běsnění Andrease Breivika představilo Norsko návrh památníku jeho obětem. Sedmasedmdesát mrtvých má na ostrovu Utøya připomínat vyříznutí několik metrů široké masy z ostrova. Tím vznikne prázdný prostor, který může symbolizovat třeba prázdnotu po obětech šílence. Idea napadla autora návrhu, švédského umělce Jonase Dahlberga, hned při první návštěvě ostrova. Jména zavražděných budou zvěčněna na kamenném obkladu stěn nezvyklého památníku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jonas DahlbergDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907