Rudá krajina Utahu: Indiánský monument

15.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Národní přírodní památka Monument Valley (Údolí monumentů) vznikla z červeného siltovce a jeho pískovcových usazenin, mezi nimiž si v minulosti razila cestu meandrující řeka. Sytá červená, kterou je údolí charakteristické, je způsobena oxidy železa, jež výrazně vystoupily působením eroze. Osamocené skalní kupy jsou jasně rozvrstveny a je na nich možné pozorovat tři hlavní vrstvy. Přírodní útvar leží ve Spojených státech amerických. Konkrétně v jižním Utahu blízko hranice s Arizonou a Four Corners – hranice, kde se setkávají čtyři americké unijní státy (Utah, Arizona, Colorado a Nové Mexiko).

Blízko Monument Valley je rezervace Navahů, amerických indiánů, kteří sem přišli od severního Pacifiku mezi lety 1300 až 1600. Komunita zdecimovaná za dob kolonizace americkými osadníky posloužila Američanům za 2. světové války svou neobvyklou řečí. Složitá šifra, kterou se Němci marně snažili rozlousknout, byla prostě navažským jazykem. Z lovců a obávaných bojovníků jsou dnes zemědělci, kteří pěstují broskve, vodní melouny, kukuřici a brambory.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907