Rudá krajina Utahu: Indiánský monument

15.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Národní přírodní památka Monument Valley (Údolí monumentů) vznikla z červeného siltovce a jeho pískovcových usazenin, mezi nimiž si v minulosti razila cestu meandrující řeka. Sytá červená, kterou je údolí charakteristické, je způsobena oxidy železa, jež výrazně vystoupily působením eroze. Osamocené skalní kupy jsou jasně rozvrstveny a je na nich možné pozorovat tři hlavní vrstvy. Přírodní útvar leží ve Spojených státech amerických. Konkrétně v jižním Utahu blízko hranice s Arizonou a Four Corners – hranice, kde se setkávají čtyři americké unijní státy (Utah, Arizona, Colorado a Nové Mexiko).

Blízko Monument Valley je rezervace Navahů, amerických indiánů, kteří sem přišli od severního Pacifiku mezi lety 1300 až 1600. Komunita zdecimovaná za dob kolonizace americkými osadníky posloužila Američanům za 2. světové války svou neobvyklou řečí. Složitá šifra, kterou se Němci marně snažili rozlousknout, byla prostě navažským jazykem. Z lovců a obávaných bojovníků jsou dnes zemědělci, kteří pěstují broskve, vodní melouny, kukuřici a brambory.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907