Ruské tanky bojují na Ukrajině:T-72 v rukou separatistů

05.08.2015 - Lukáš Visingr

Konflikt na východě Ukrajiny stále poutá pozornost celého světa a nezdá se, že by řešení bylo v dohledu. Z nepokojů se postupně stala plnohodnotná občanská válka, v níž bojuje i nejtěžší vojenská technika včetně tanků


Reklama

Ukrajinský konflikt není jen válkou pušek, tanků a letadel, je to také (často se dokonce zdá, že zejména) válka informací, propagandy a médií. K velmi často probíraným tématům patří to, jak se na konfliktu podílí Rusko. Ukrajinská vláda hovoří o válce s Ruskem, zatímco Kreml se tvrdošíjně brání s tím, že žádné zbraně nebo vojáky přes hranici neposílá. Jak to je doopravdy, o tom může něco napovědět mj. analýza fotografií tanků T-72, které byly zjištěny ve službách proruských separatistických sil na východě Ukrajiny.

Tankový arzenál separatistů

V polovině června 2014 se potvrdily spekulace, že separatisté disponují i tanky. Konkrétně šlo o důkaz ve formě fotografií tanku T-64BV. K němu následně přibývaly další exempláře, které byly zachyceny v okolí měst Doněck a Luhansk, hlavních „bašt“ proruských ozbrojenců, kteří tam vyhlásili dvě „lidové republiky“.

Přestože se od počátku ozývala obvinění, že tanky přišly z Ruska, daleko pravděpodobnější je, že se jedná o vozidla získaná přímo na Ukrajině. Je totiž nutno mít na paměti, že se řada armádních útvarů na východě země prakticky rozložila, vojáci odešli domů a svou techniku prostě opustili, pokud se už přímo nepřidali na stranu proruských povstalců, kteří tak měli možnost získat více než dost „domácí“ vojenské techniky.

Některá ze zachycených vozidel byla ukořistěna i přímo v boji, popř. mohou pocházet také ze záložních skladů armády nebo z areálů zbrojních firem. O tom svědčí i fakt, že některé T-64BV mají odlišnou sestavu bloků dynamického pancíře, než jaká je známá ze standardní podoby tanku, což by se dalo vysvětlit tím, že jde o kusy, které byly repasovány (a)nebo modernizovány pro exportní účely.

Každopádně na konci roku 2013 vlastnila Ukrajina bezmála 1 800 kusů T-64, z nichž se mělo (teoreticky) asi tisíc nalézat v aktivní službě. Nelze sice zcela vyloučit, že nějaká vozidla tohoto typu mohlo dodat i Rusko, ale nepochybné je, že separatisté měli víc než dost možností se těmito obrněnci vyzbrojit přímo na teritoriu Ukrajiny.

Zdaleka nejpočetnějším typem tanku v jejich arzenálu zůstává T-64BV. Z okolo osmdesáti exemplářů tanků, jež byly v době psaní tohoto článku identifikovány, bylo totiž kolem padesáti T-64BV. Vedle nich se vyskytovalo i několik starších T-64A a T-64B a jeden T-55A, ale situace se radikálně změnila v polovině srpna, když se ve službách povstalců objevila vozidla T-72.

Nové varianty obrněnce T-72

Tanky typu T-72 se totiž v aktivní výzbroji ukrajinské armády vůbec nevyskytují, ačkoli by se okolo 600 exemplářů mělo nalézat v záložních skladech. U separatistů bylo identifikováno asi patnáct exemplářů verze T-72B, z nichž většina nesla též reaktivní pancíř Kontakt-1, který má formu malých obdélníkových bloků pokrývajících korbu a věž obrněnce, podobně jako je to u tanku T-64BV. Přestože lze usoudit, že alespoň část těchto T-72B pochází z armádních skladů nebo z majetku zbrojních firem (a skutečně je známo, že Ukrajina chystala export upravených tanků T-72 do Etiopie), existuje podstatě vyšší pravděpodobnost, že některé z nich představují výsledek dodávek z Ruské federace.

Tvrzení Kremlu, že na Ukrajinu výzbroj neposílá, ovšem dostalo ještě vážnější trhlinu na konci srpna, kdy se objevily fotografie zachycující ve službách separatistů i tanky T-72BM. Tak se běžně (ačkoliv ne zcela přesně) označuje pozdější výrobní standard T-72B, jehož produkce začala někdy na přelomu let 1989 a 1990. Základní odlišností je použití dynamického pancéřování Kontakt-5, jehož rozměrné ploché bloky dávají čelu věže charakteristický klínový tvar. Ukrajina tuto verzi vozidla nikdy nevlastnila, jediného známého uživatele představuje Rusko.

V posledních dnech srpna pak ukrajinská armáda zajala dokonce dva tanky varianty T-72BZ, což je jedna z nových ruských modernizací T-72. Mezi její hlavní a typické odlišnosti náleží zejména nový vícekanálový senzor Sosna-U před poklopem střelce.

Několik tanků T-72BM a T-72BZ se tedy dá pokládat za důkaz zbrojních dodávek z Ruska na Ukrajinu, přičemž lze odhadovat, že tyto transfery provádějí zpravodajské služby či nastrčené obchodní firmy (samozřejmě za souhlasu Kremlu). Relativně malý počet nepochybně ruských tanků ve výzbroji separatistů ovšem současně naznačuje, že zmíněné dodávky patrně nebudou tak rozsáhlé, jak obvykle prohlašují západní média

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE, říjen 2014

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907