Ruské tanky bojují na Ukrajině:T-72 v rukou separatistů

05.08.2015 - Lukáš Visingr

Konflikt na východě Ukrajiny stále poutá pozornost celého světa a nezdá se, že by řešení bylo v dohledu. Z nepokojů se postupně stala plnohodnotná občanská válka, v níž bojuje i nejtěžší vojenská technika včetně tanků


Reklama

Ukrajinský konflikt není jen válkou pušek, tanků a letadel, je to také (často se dokonce zdá, že zejména) válka informací, propagandy a médií. K velmi často probíraným tématům patří to, jak se na konfliktu podílí Rusko. Ukrajinská vláda hovoří o válce s Ruskem, zatímco Kreml se tvrdošíjně brání s tím, že žádné zbraně nebo vojáky přes hranici neposílá. Jak to je doopravdy, o tom může něco napovědět mj. analýza fotografií tanků T-72, které byly zjištěny ve službách proruských separatistických sil na východě Ukrajiny.

Tankový arzenál separatistů

V polovině června 2014 se potvrdily spekulace, že separatisté disponují i tanky. Konkrétně šlo o důkaz ve formě fotografií tanku T-64BV. K němu následně přibývaly další exempláře, které byly zachyceny v okolí měst Doněck a Luhansk, hlavních „bašt“ proruských ozbrojenců, kteří tam vyhlásili dvě „lidové republiky“.

Přestože se od počátku ozývala obvinění, že tanky přišly z Ruska, daleko pravděpodobnější je, že se jedná o vozidla získaná přímo na Ukrajině. Je totiž nutno mít na paměti, že se řada armádních útvarů na východě země prakticky rozložila, vojáci odešli domů a svou techniku prostě opustili, pokud se už přímo nepřidali na stranu proruských povstalců, kteří tak měli možnost získat více než dost „domácí“ vojenské techniky.

Některá ze zachycených vozidel byla ukořistěna i přímo v boji, popř. mohou pocházet také ze záložních skladů armády nebo z areálů zbrojních firem. O tom svědčí i fakt, že některé T-64BV mají odlišnou sestavu bloků dynamického pancíře, než jaká je známá ze standardní podoby tanku, což by se dalo vysvětlit tím, že jde o kusy, které byly repasovány (a)nebo modernizovány pro exportní účely.

Každopádně na konci roku 2013 vlastnila Ukrajina bezmála 1 800 kusů T-64, z nichž se mělo (teoreticky) asi tisíc nalézat v aktivní službě. Nelze sice zcela vyloučit, že nějaká vozidla tohoto typu mohlo dodat i Rusko, ale nepochybné je, že separatisté měli víc než dost možností se těmito obrněnci vyzbrojit přímo na teritoriu Ukrajiny.

Zdaleka nejpočetnějším typem tanku v jejich arzenálu zůstává T-64BV. Z okolo osmdesáti exemplářů tanků, jež byly v době psaní tohoto článku identifikovány, bylo totiž kolem padesáti T-64BV. Vedle nich se vyskytovalo i několik starších T-64A a T-64B a jeden T-55A, ale situace se radikálně změnila v polovině srpna, když se ve službách povstalců objevila vozidla T-72.

Nové varianty obrněnce T-72

Tanky typu T-72 se totiž v aktivní výzbroji ukrajinské armády vůbec nevyskytují, ačkoli by se okolo 600 exemplářů mělo nalézat v záložních skladech. U separatistů bylo identifikováno asi patnáct exemplářů verze T-72B, z nichž většina nesla též reaktivní pancíř Kontakt-1, který má formu malých obdélníkových bloků pokrývajících korbu a věž obrněnce, podobně jako je to u tanku T-64BV. Přestože lze usoudit, že alespoň část těchto T-72B pochází z armádních skladů nebo z majetku zbrojních firem (a skutečně je známo, že Ukrajina chystala export upravených tanků T-72 do Etiopie), existuje podstatě vyšší pravděpodobnost, že některé z nich představují výsledek dodávek z Ruské federace.

Tvrzení Kremlu, že na Ukrajinu výzbroj neposílá, ovšem dostalo ještě vážnější trhlinu na konci srpna, kdy se objevily fotografie zachycující ve službách separatistů i tanky T-72BM. Tak se běžně (ačkoliv ne zcela přesně) označuje pozdější výrobní standard T-72B, jehož produkce začala někdy na přelomu let 1989 a 1990. Základní odlišností je použití dynamického pancéřování Kontakt-5, jehož rozměrné ploché bloky dávají čelu věže charakteristický klínový tvar. Ukrajina tuto verzi vozidla nikdy nevlastnila, jediného známého uživatele představuje Rusko.

V posledních dnech srpna pak ukrajinská armáda zajala dokonce dva tanky varianty T-72BZ, což je jedna z nových ruských modernizací T-72. Mezi její hlavní a typické odlišnosti náleží zejména nový vícekanálový senzor Sosna-U před poklopem střelce.

Několik tanků T-72BM a T-72BZ se tedy dá pokládat za důkaz zbrojních dodávek z Ruska na Ukrajinu, přičemž lze odhadovat, že tyto transfery provádějí zpravodajské služby či nastrčené obchodní firmy (samozřejmě za souhlasu Kremlu). Relativně malý počet nepochybně ruských tanků ve výzbroji separatistů ovšem současně naznačuje, že zmíněné dodávky patrně nebudou tak rozsáhlé, jak obvykle prohlašují západní média

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE, říjen 2014

  • Zdroj fotografií: archiv autoraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907