Rusko míří na Měsíc: V roce 2029 plánuje přistání a měsíční základnu

03.11.2015 - Martin Reichman

Závod v dobývání Měsíce před 50 lety Rusko prohrálo. Nyní plánuje odvetu - v roce 2029 chce vyslat astronauty na Měsíc a vybudovat zde základnu


Reklama

Přestože dělí Měsíc od Země jen necelých 400 tisíc kilometrů, dopravit lidskou posádku na jeho povrch se doposud podařilo jen Spojeným státům. Celkem se po povrchu Měsíce prošlo jen 12 astronautů, tím posledním byl Eugene Cernan před dlouhými 43 lety. Na dlouhou dobu se Měsíc dostal mimo prioritní plány vlád i vesmírných agentur a vrací se na ně teprve v posledních letech.

Vzhůru na Měsíc

Jedním z velkých hráčů, usilujících o vyslání svého astronauta k Měsíci je také Rusko. Podle Vladimira Solntseva, šéfa ruské raketové kosmické korporace Energia a jednoho z nejdůležitějších lidí v ruském vesmírném programu, je cílem Ruska vyslat lidskou posádku k povrchu Měsíce nejpozději v roce 2029.

Aby bylo možné misi považovat za dostatečně úspěšnou, nelze ji pochopitelně pojmout jen jako přistání a sběr vzorků. Na to je téměř padesátileté zpoždění příliš velké. Ruský plán s velkorysým rozpočtem 10 miliard dolarů proto počítá s výstavbou lidské měsíční základny. Hotová by měla být do 10 let.

Cestě prvního ruského astronauta k Měsíci má předcházet několik bezpilotních misí - na měsíční severní pól má nejprve v roce 2024-2025 zamířit nepilotovaná Luna 25. Ta by měla prozkoumat oblast Boguslawského kráteru, kde má budoucí základna vzniknout. Rusko hodlá na projektu spolupracovat především s Evropskou vesmírnou agenturou a také s Čínou, která již oznámila, že chce v roce 2020 přistát na odvrácené straně Měsíce s lunární sondou. První krůčky této spolupráce již probíhají, Rusko i Čína pracují na sjednocení standardů pro kotevní systémy, elektrické zástrčky a další části vesmírné techniky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TechFocus, FQTQ

  • Zdroj fotografií: NASA, Tajemství vesmíru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907