Závod v dobývání Měsíce před 50 lety Rusko prohrálo. Nyní plánuje odvetu - v roce 2029 chce vyslat astronauty na Měsíc a vybudovat zde základnu
Přestože dělí Měsíc od Země jen necelých 400 tisíc kilometrů, dopravit lidskou posádku na jeho povrch se doposud podařilo jen Spojeným státům. Celkem se po povrchu Měsíce prošlo jen 12 astronautů, tím posledním byl Eugene Cernan před dlouhými 43 lety. Na dlouhou dobu se Měsíc dostal mimo prioritní plány vlád i vesmírných agentur a vrací se na ně teprve v posledních letech.
Jedním z velkých hráčů, usilujících o vyslání svého astronauta k Měsíci je také Rusko. Podle Vladimira Solntseva, šéfa ruské raketové kosmické korporace Energia a jednoho z nejdůležitějších lidí v ruském vesmírném programu, je cílem Ruska vyslat lidskou posádku k povrchu Měsíce nejpozději v roce 2029.
Aby bylo možné misi považovat za dostatečně úspěšnou, nelze ji pochopitelně pojmout jen jako přistání a sběr vzorků. Na to je téměř padesátileté zpoždění příliš velké. Ruský plán s velkorysým rozpočtem 10 miliard dolarů proto počítá s výstavbou lidské měsíční základny. Hotová by měla být do 10 let.
Cestě prvního ruského astronauta k Měsíci má předcházet několik bezpilotních misí - na měsíční severní pól má nejprve v roce 2024-2025 zamířit nepilotovaná Luna 25. Ta by měla prozkoumat oblast Boguslawského kráteru, kde má budoucí základna vzniknout. Rusko hodlá na projektu spolupracovat především s Evropskou vesmírnou agenturou a také s Čínou, která již oznámila, že chce v roce 2020 přistát na odvrácené straně Měsíce s lunární sondou. První krůčky této spolupráce již probíhají, Rusko i Čína pracují na sjednocení standardů pro kotevní systémy, elektrické zástrčky a další části vesmírné techniky.
TechFocus, FQTQ
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)