Rusko míří na Měsíc: V roce 2029 plánuje přistání a měsíční základnu

03.11.2015 - Martin Reichman

Závod v dobývání Měsíce před 50 lety Rusko prohrálo. Nyní plánuje odvetu - v roce 2029 chce vyslat astronauty na Měsíc a vybudovat zde základnu


Reklama

Přestože dělí Měsíc od Země jen necelých 400 tisíc kilometrů, dopravit lidskou posádku na jeho povrch se doposud podařilo jen Spojeným státům. Celkem se po povrchu Měsíce prošlo jen 12 astronautů, tím posledním byl Eugene Cernan před dlouhými 43 lety. Na dlouhou dobu se Měsíc dostal mimo prioritní plány vlád i vesmírných agentur a vrací se na ně teprve v posledních letech.

Vzhůru na Měsíc

Jedním z velkých hráčů, usilujících o vyslání svého astronauta k Měsíci je také Rusko. Podle Vladimira Solntseva, šéfa ruské raketové kosmické korporace Energia a jednoho z nejdůležitějších lidí v ruském vesmírném programu, je cílem Ruska vyslat lidskou posádku k povrchu Měsíce nejpozději v roce 2029.

Aby bylo možné misi považovat za dostatečně úspěšnou, nelze ji pochopitelně pojmout jen jako přistání a sběr vzorků. Na to je téměř padesátileté zpoždění příliš velké. Ruský plán s velkorysým rozpočtem 10 miliard dolarů proto počítá s výstavbou lidské měsíční základny. Hotová by měla být do 10 let.

Cestě prvního ruského astronauta k Měsíci má předcházet několik bezpilotních misí - na měsíční severní pól má nejprve v roce 2024-2025 zamířit nepilotovaná Luna 25. Ta by měla prozkoumat oblast Boguslawského kráteru, kde má budoucí základna vzniknout. Rusko hodlá na projektu spolupracovat především s Evropskou vesmírnou agenturou a také s Čínou, která již oznámila, že chce v roce 2020 přistát na odvrácené straně Měsíce s lunární sondou. První krůčky této spolupráce již probíhají, Rusko i Čína pracují na sjednocení standardů pro kotevní systémy, elektrické zástrčky a další části vesmírné techniky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TechFocus, FQTQ

  • Zdroj fotografií: NASA, Tajemství vesmíru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907