Ryby s vlastním světlometem: Oslní své nepřátele

07.11.2013 - Zuzana Teličková

První podrobná studie vzácného světlouna pestrého (Etmopterus splendidus) z řádu ostrounů ukázala, že tyto ryby nejen svítí ve tmě, ale dokáží si pomocí světelných efektů vytvořit jakýsi „plášť neviditelnosti“, který je skryje před predátory


Reklama

Světlo vychází z devíti fotoforů – zvláštních orgánů umístěných například na bocích, břiše, reprodukčních orgánech či na ocasních a hrudních ploutvích. Tato místa světlounova těla, zvláště jsou-li umístěna na břiše, účinkují podobně jako svit slunce přicházející ze shora. Silueta ryby při pohledu ze spodu pak zcela zanikne. To se světlounům hodí zvláště ve chvílích, kdy pod nimi proplouvají predátoři s očima umístěnýma na vrchu hlavy. Světlo vycházející z břišních partií jim znemožní případnou kořist spatřit, a tak plují, netuše, že potenciální kořist mají na dosah. Jinými fotofory dávají světlouni najevo, že jsou připraveni se pářit.

Podle vedoucího studie Juliena Claese z Katolické univerzity v Lovani je činnost fotoforů řízena pravděpodobně nervovou soustavou a hormony. Zdá se, že luminiscenci začali světlouni používat v době, kdy obývali hluboké vody – tedy před 65 až 75 miliony let v období křídy. Dnes se světlouni vyskytují v hloubce 200 až 1 000 metrů, kde je stále velmi málo světla. Podobný vývoj zaznamenal také světloun trnitý (Etmopterus spinax), jenž má se světlounem pestrým mnoho společných znaků, včetně umístění fotoforů. Claes z toho vyvozuje, že luminiscence se u těchto živočichů musela vyvinout ještě před tím, než se jejich vývojové větve rozdělily. „Bohužel je bioluminiscence záležitostí měkkých tkání, a tak je v podstatě nemožné najít pro ni fosilní důkazy,“ říká Claes.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907