Rychle, ale také tiše: NASA vyvíjí méně hlučná nadzvuková letadla

08.12.2015 - Stanislav Mihulka

V NASA pracují na dopravních nadzvukových letadlech, která by měla být mnohem tišší, než jejich předchůdci


Reklama

V dohledné budoucnosti by se mohly do letecké dopravy vrátit dopravní nadzvuková letadla, která by přepravovala cestující rychleji než zvuk. S nadzvukovými letadly je ale jedna potíž, nejsou jen superrychlá, ale také superhlučná.

Hluk vydávaný nadzvukovými letadly závisí na jejich velikosti, rychlosti, a dalších věcech. Jakmile takové letadlo překročí rychlost zvuku, čili 1 225 kilometrů za hodinu, tak dochází k hlučnému hypersonickému třesku. Projevují se tím tlakové rázové vlny, které vznikají při pohybu nadzvukovou rychlostí. Americké úřady již v roce 1973 zakázaly  lety nadzvukových letadel nad pevninou, právě kvůli jejich velké hlučnosti.

V NASA teď proto vyvíjejí nadzvuková letadla, který by byla méně hlučná a tudíž přijatelnější pro obyvatelstvo. Jejich design je přitom dost odlišný od toho, co známe od první generace nadzvukových dopravních letadel, jako byl třeba Concorde. Když nadzvuková letadla nového typu překonávají zvukovou bariéru, tak jejich tvar omezuje hluk, doprovázející jejich let. Podle odborníků NASA ale potrvá ještě přinejmenším 10 let, než budou nadzvuková letadla nové generace brázdit oblohu.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907