Nový rekord: Hennessey Venom G překonal Bugatti Veyron

28.02.2014 - Jan Miklín

Novým nejrychlejším sériově vyráběným automobilem se stal Hennessey Venom GT, jenž překonal o něco známější Bugatti Veyron. Hodnota nového rekordu činí přesně 435,31 km/h


Reklama

Této rychlosti dvoumístný supersport dosáhl na přistávací dráze Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, když za volantem seděl Brian Smith, ředitel Miller Motorsports Park. Dřívější rekord tak byl překonán o necelý 1 km/h. Nejrychleji jel vůz necelé čtyři kilometry od startu, pak musel brzdit, aby to na pětikilometrové dráze zvládl. „Kdybychom měli k dispozici delší dráhu, jel bych ještě rychleji,“ tvrdí pilot.

Rekord nebo ne?

Podle pravidel Guinessovy knihy rekordů jde však o rekord neoficiální. Ta totiž za „sériově vyráběné vozidlo“ uznává pouze stroje, jež budou vyrobeny v počtu alespoň třiceti kusů. A Venom se má zastavit na 29 exemplářích, zatím jich bylo vyrobeno jedenáct. Rychlosti navíc bylo dosaženo jen při jediném pokusu, do oficiálních tabulek se průměrují dvě jízdy. 

Čtyři a půl metru dlouhý automobil pohání osmiválcový motor s výkonem 1244 koní, spojený s koly šestistupňovou manuální převodovkou. Díky použití uhlíkových vláken, hliníku a kompozitních materiálů na karoserii váží auto texaské firmy jen 1244 kg. Představeno bylo roku 2010 a zájemci o vůz, schopný zrychlit z 0 na 300 km/h za 13,5 vteřiny, si musí připravit okolo milionu dolarů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi hlavní úkoly nindžů patřilo pronikat v přestrojení za nepřátelské linie a vynášet informace či zabíjet.

Zajímavosti

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.

Příroda

Mládí prožila v radovánkách a nicnedělání

Historie

Povrch měsíce Europa

Vesmír

Tradice velí, že muž zajišťuje financování domácnosti. Jinak to pro muže bývá stresující.

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907