S roztočem v posteli: Nevítaní společníci našich domovů

07.07.2015 - redakce 100+1

Žijí mezi námi, ačkoliv o nich vůbec nemusíme vědět. Přitom nám často způsobují řadu zdravotních obtíží. Nad roztoči sice nelze nikdy zvítězit, můžeme však alespoň bojovat


Reklama

Navzdory pečlivosti českých hospodyněk se naše domovy hemží hlavně dvěma druhy roztočů – skladištními a prachovými. „Prachoví se vyskytují především v matracích, v prachu domácností, a škodí nám asi nejvíc, neboť s nimi ‚trávíme‘ nejvíc času. Skladištní roztoči jsou zase nebezpeční, zejména pokud je nevědomky pozřeme,“ vysvětluje Tomáš Erban z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze, kde se působením roztočů detailně zabývají.

Společníci z neolitu

Postel představuje pro roztoče totéž co zelená louka pro ovce. V každé matraci najdeme desítky těchto miniaturních živočichů na každém centimetru čtverečním, zalezou si ovšem tak hluboko, že je vysavačem jen těžko dostaneme ven. Tvorové dosahující zpravidla velikosti 80 μm (mikrometrů) až 1 mm si nejvíc pochutnají na odpadlých šupinách naší kůže. Tato hostina však zřejmě představuje to jediné, čím jsou nám prospěšní.

Roztoči nám komplikují život již více než deset tisíc let. Když se totiž člověk usadil a domestikoval první zvířata, zavlekl si z přírody k domácímu krbu i tyto malé tvory. Nejlépe se jim daří při 25 °C, zatímco při teplotách pod 10 °C se už nemohou rozmnožovat. Dospělí jedinci potřebují k životu také vlhkost. Než se však vylíhnou z vajíčka, vydrží v neaktivním stadiu i několik týdnů, kdy jim změny teplot ani vlhkosti nevadí. Navíc se v této formě dokážou přemísťovat. „Nalepí se na různé brouky nebo ptáky, na jejichž těle pak cestují,“ popisuje Erban.

Prokletí alergiků

Po 21 dnech se roztoč vylíhne a další tři týdny svého života už nám v podstatě jen škodí. Po celém bytě roznáší mikroskopické plísně a jeho výkaly jsou plné nebezpečných alergenů. Jeho chloupky se nám zase při vdechnutí zapichují do dýchacího a trávicího ústrojí.

Zdravý člověk vdechnuté roztoče zase vydechne, vykašle nebo se jich zbaví kýchnutím. Alergik však může otéct podobně jako při bodnutí včelou. Někomu napuchnou oči a nos, někteří jedinci kašlou, nebo se dokonce dusí. Proti roztočům nepomáhají peřiny z dutého vlákna ani z molitanu a krátký je na ně i vysavač. Jak se zdá, zůstanou s námi navěky.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907