Námořnictvo je nejmenší z hlavních složek Izraelských obranných sil. Vzhledem k nevelké délce pobřeží a omezeným zdrojům židovského státu nikdy nedisponovalo velkými plavidly, jako jsou křižníky bitevní nebo letadlové lodě. Izraelci však disponují i speciální námořní jednotkou
Roku 1949 vznikla elitní námořní jednotka Šajetet 13, jež se svým výcvikem podobá britské Special Boat Service. Do ní vstoupili nejdříve příslušníci námořní brigády Hagany, kteří však neměli zkušenosti jako bojoví potápěči. Když se po válce za nezávislost stabilizoval nábor nových rekrutů do izraelských obranných sil, mohla si tato jednotka, stejně jako jiné elitní sbory, vybírat mezi mnoha zájemci. Během základního dvacetiměsíčního výcviku se frekventanti učili nejen řízení člunů, potápění, střelbu ze všech lehkých zbraní a námořní navigaci, ale také postupům při protiteroristických operacích a zachraňování rukojmí.
Pro tento útvar od jeho založení válka prakticky nikdy neskončila, protože mezi válečnými operacemi provádí neustále tajné operace proti pašerákům zbraní, teroristům a lodím snažícím se prolomit námořní blokádu pásma Gazy. Během stovek námořních operací útočila Šajetet 13 proti egyptským přístavům i teroristům v Libanonu. Zažila mnohá vítězství, ale také porážky, jako třeba při nájezdu na alexandrijský přístav během šestidenní války, kdy padlo šest členů komanda do zajetí. Většina operací z poslední doby stejně jako počty mužů a výzbroj jednotky zůstává z logických důvodů utajena.
VOJSKA - Izraelské obranné síly
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)