Šajetet 13: izraelští námořní commandos

15.09.2015 - Karel Cidlinský

Námořnictvo je nejmenší z hlavních složek Izraelských obranných sil. Vzhledem k nevelké délce pobřeží a omezeným zdrojům židovského státu nikdy nedisponovalo velkými plavidly, jako jsou křižníky bitevní nebo letadlové lodě. Izraelci však disponují i speciální námořní jednotkou


Reklama

Roku 1949 vznikla elitní námořní jednotka Šajetet 13, jež se svým výcvikem podobá britské Special Boat Service. Do ní vstoupili nejdříve příslušníci námořní brigády Hagany, kteří však neměli zkušenosti jako bojoví potápěči. Když se po válce za nezávislost stabilizoval nábor nových rekrutů do izraelských obranných sil, mohla si tato jednotka, stejně jako jiné elitní sbory, vybírat mezi mnoha zájemci. Během základního dvacetiměsíčního výcviku se frekventanti učili nejen řízení člunů, potápění, střelbu ze všech lehkých zbraní a námořní navigaci, ale také postupům při protiteroristických operacích a zachraňování rukojmí.

Pro tento útvar od jeho založení válka prakticky nikdy neskončila, protože mezi válečnými operacemi provádí neustále tajné operace proti pašerákům zbraní, teroristům a lodím snažícím se prolomit námořní blokádu pásma Gazy. Během stovek námořních operací útočila Šajetet 13 proti egyptským přístavům i teroristům v Libanonu. Zažila mnohá vítězství, ale také porážky, jako třeba při nájezdu na alexandrijský přístav během šestidenní války, kdy padlo šest členů komanda do zajetí. Většina operací z poslední doby stejně jako počty mužů a výzbroj jednotky zůstává z logických důvodů utajena. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    VOJSKA - Izraelské obranné síly

  • Zdroj fotografií: Wikipedia (uživatel The Epopt)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907