Samantha Cristoforetti pokořila rekord: Ve vesmíru stráví téměř 200 dnů

10.06.2015 - Martin Reichman

Havárie zásobovací lodi Progress 59 možná částečně potěšila Samanthu Cristoforetti. Díky prodloužené misi bude nejdéle sloužící ženou na ISS


Reklama

Sympatická italská astronautka, díky vynucené přestávce ruských lodí, pokořila osm let starý rekord Sunity Williamsové v délce pobytu ve vesmíru bez přestávky. Američanka strávila od prosince 2006 do června 2007 na ISS 194 dnů, 18 hodin a 2 minuty.

Palubní inženýrka Samantha Cristoforetti se původně měla z Mezinárodní vesmírné stanice vrátit 13. května, vinou havárie Progressu 59, ale její mise skončí až během zítřka. Spolu s ní ISS opustí i velitel Terry Virts a palubní inženýr Anton Škaplerov. Celkově by tak na jeden zátah mohla Samantha strávit ve vesmíru 200 dnů. Současná mise na ISS je její vůbec první a je také první Italkou na Mezinárodní vesmírné stanici.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907