Samořídící auta: Umělá inteligence za volantem

02.11.2013 - Lucie Paseková

Chtěli byste mít auto, které se řídí samo? Brzy to již nebude problém. Společnost Google taková auta už nyní úspěšně testuje a do běžného silničního provozu je chce dostat do deseti let. Na dálnicích mají „inteligentní“ auta hlavně předejít dopravním nehodám


Reklama

Snaha o sestrojení samořídicího automobilu není nikterak nová. Už v 80. letech odstartovaly první pokusy o zcela automatické řízení v japonské firmě Tsukuba Mechanical Engineering. Jsou to ovšem až současné technologie, které umožňují vytvoření systémů, jež budou moct efektivně fungovat i v ostrém silničním provozu. Práci na tomto projektu oznámil Google veřejnosti v roce 2010. A již v loni v prosinci obdržela společnost patent na speciální metodu, která umožní řidičům přepnout vůz z běžného provozu do stavu automatického řízení.

Dokonalá navigace

Inteligentní vozy užívají dvě sady snímačů. První z nich, tzv. přistávací pruh, napoví řidičům, kde mohou auto zaparkovat. Druhá sada snímačů přijímá údaje o poloze a následně stroji sdělí, kde se nachází a kam by měl jet. K určení pozice slouží robotickému automobilu navigační systém GPS. Přesné umístění pak stanoví speciální senzory, které jsou umístěny ve spodní části přední masky, vzadu i po stranách vozidla. Ty spolehlivě určují vzdálenost od význačných bodů v okolí. Kamerový systém automobilu snímkuje okolí rychlostí v řádu milisekund a nemodernější procesory a čipy pak zpracovávají obraz a porovnávají jeho části s databází.

Předcházet nehodám

Auta s umělou inteligencí by měla přinést větší bezpečnost na silnicích – 80 % všech autonehod je totiž způsobeno selháním lidského faktoru. Přesto se ani testovací provoz těchto chytrých zařízení bez nehody neobešel. K ironii osudu patří, že za první nehodu mohl člověk, který samořídicí automobil v dané chvíli ovládal manuálně. Nehoda se stala nedaleko centrály Googlu v Mountain View v Kalifornii, ale obešla se naštěstí bez zranění. „Jedním z našich cílů je právě prevence podobných nehod z nepozornosti, které se vyskytují u běžných řidičů,“ okomentoval tehdy autonehodu tiskový mluvčí společnosti Google.

Prvenství má Nevada

Prvním státem, který povolil provozování automobilů řízených umělou inteligencí, je americká Nevada. Zákon, jenž umožňuje užívání revolučního auta Google na nevadských silnicích, nabyl platnosti v březnu letošního roku. Prvním modelem, který se na dálnicích objevil, byla speciálně upravená Toyota Prius. Premiérovou projížďku absolvovalo vozidlo v Las Vegas. Samořídicí auta musí v Nevadě splnit několik podmínek: musí být opatřena červenou SPZ se symbolem nekonečna a uvnitř musí být přítomni dva lidé. Na vůz je navíc vázáno pojištění zodpovědnosti v hodnotě jednoho milionu dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907