Z výšky 150 metrů se řítí obrovská masa vody a demonstruje nezkrocenou krásu přírodních sil. To jsou San Rafael, největší a nejimpozantnější vodopády na území Ekvádoru. Existence této přírodní atrakce je ovšem už několik desetiletí ohrožena stavbou hydroelektrárny Coca-Codo Sinclair. Práce začaly už v polovině 80. let 20. století, ale musely být přerušeny, když se v roce 1987 probudil blízký vulkán El Reventador a celou oblast zničil. I když je sopka stále aktivní, intenzivně se pracuje na nové verzi projektu, která zřejmě bere v potaz geologická omezení a zároveň zvyšuje na dvojnásobek plánovaný výkon elektrárny, jež by měla pokrýt 75 % energetické potřeby Ekvádoru.
V rámci projektu má být vybudována přehrada, která zadrží vodu v řece Coca, 24 kilometrů dlouhý tunel a pochopitelně budova vlastní elektrárny. Zároveň bude v tomto regionu, který je prakticky odříznut od světa, nutné postavit silnici biosférickou rezervací Sumaco. Všechny tyto faktoru mohou v součtu znamenat odvodnění a faktickou likvidaci vodopádů.
Hlavním argumentem ekvádorského prezidenta Rafaela Correy je vytvoření 4 000 pracovních míst přímo souvisejících s hydroelektrárnou a k tomu 15 000 dalších navazujících pracovních příležitostí. Výběrové řízení na stavbu získala čínská společnost Sinohydro. Celý projekt má stát dvě miliardy dolarů, z čehož 85 % pokryje čínská exportní a importní banka a zbylých 15 % ekvádorská vláda.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)