Sasanky a klauni: Symbióza na dně moře

08.06.2013 - Zuzana Teličková

Mořské sasanky jsou jednou z nejkrásnějších ozdob korálových útesů, rozhodně ale ne nejbezbrannějších. Mezi žahavými chapadly se některé druhy naučily žít a spolupráce je výhodná pro oba


Reklama

Jejich zdánlivě křehká vlnící se chapadla jsou vybavena bateriemi žahavých buněk, které se spustí při sebemenším doteku jiných živočichů. Pro menší druhy je sasančin jed smrtelný, ty větší nepříjemně popálí. Přesto si v její náruči našlo mnoho živočichů domov.

Nejlépe to mají vymyšleno rybky rodu Amphiprion, které jsou pro své pestré zbarvení označovány jako klauni. Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem. Rybky mají na oplátku jistotu života pod ochranným chapadlem sasanky, která na ně nezaútočí.

Dosažení harmonického soužití chce ale trochu času. Klaun se při prvním setkání přibližuje k sasance velmi obezřetně a opatrně oštipuje kousky jejích chapadel. Postupně tak získává ochranný sliz, který brání vzájemnému požahání chapadel. Klauni se pak svého domova jen tak lehce nevzdají, vyvinuli si kvůli tomu dokonce schopnost změnit pohlaví.

Na každé sasance totiž vládne samička, a když zahyne, změní se na novou královnu její bývalý první milovník. Žádný klaun totiž svou sasanku neopustí, a tak se v okolí žádná volná samička nevyskytuje – proto si musí samečci se ztrátou partnerky poradit sami. Pokud zbude sameček sám, přijme k sobě nezabydlené mládě a sám se změní na novou královnu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907