Sasanky a klauni: Symbióza na dně moře

08.06.2013 - Zuzana Teličková

Mořské sasanky jsou jednou z nejkrásnějších ozdob korálových útesů, rozhodně ale ne nejbezbrannějších. Mezi žahavými chapadly se některé druhy naučily žít a spolupráce je výhodná pro oba


Reklama

Jejich zdánlivě křehká vlnící se chapadla jsou vybavena bateriemi žahavých buněk, které se spustí při sebemenším doteku jiných živočichů. Pro menší druhy je sasančin jed smrtelný, ty větší nepříjemně popálí. Přesto si v její náruči našlo mnoho živočichů domov.

Nejlépe to mají vymyšleno rybky rodu Amphiprion, které jsou pro své pestré zbarvení označovány jako klauni. Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem. Rybky mají na oplátku jistotu života pod ochranným chapadlem sasanky, která na ně nezaútočí.

Dosažení harmonického soužití chce ale trochu času. Klaun se při prvním setkání přibližuje k sasance velmi obezřetně a opatrně oštipuje kousky jejích chapadel. Postupně tak získává ochranný sliz, který brání vzájemnému požahání chapadel. Klauni se pak svého domova jen tak lehce nevzdají, vyvinuli si kvůli tomu dokonce schopnost změnit pohlaví.

TIP: Změny pohlaví ve zvířecí říši: Může se slepice změnit v kohouta?

Na každé sasance totiž vládne samička, a když zahyne, změní se na novou královnu její bývalý první milovník. Žádný klaun totiž svou sasanku neopustí, a tak se v okolí žádná volná samička nevyskytuje – proto si musí samečci se ztrátou partnerky poradit sami. Pokud zbude sameček sám, přijme k sobě nezabydlené mládě a sám se změní na novou královnu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907