Satelitní data vyhodnotí důsledky zemětřesení během 24 hodin

31.03.2015 - Stanislav Mihulka

Mix satelitních a GPS dat umožňuje rychle vyhodnotit aktuální zemětřesení a doručit pomoc přesněji a rychleji, než dřív


Reklama

Vědci Univerzity Iowa a vládní výzkumné agentury United States Geographical Survey (USGS) vyvinuli metodu, jak ze satelitních a GPS dat v reálném čase vyhodnotit dopad nového zemětřesení. Díky tomuto postupu lze rychleji a lépe doručit pomoc do nejvíce postižených oblastí.

Cílem výzkumu bylo vymyslet systém, který by nebyl tolik závislý na pozemním vybavení, s jehož používáním je spojena řada obtíží. Pozemní přístroje, jako jsou například seismometry, se nejprve musí rozmístit, a také vždy neposkytují potřebné detaily. Badatelé vyzkoušeli svoji novou metodu na zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice, které se odehrálo 24. srpna 2014 v kalifornském South Napa.

Kombinace satelitních a GPS dat se osvědčila na výbornou a podle vědců se může dobře uplatnit i v mezinárodním měřítku. Její použití dramaticky zkracuje dobu mezi samotným zemětřesením a zajištěním pomoci pro postižená území.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Iowa, Gizmag

  • Zdroj fotografií: ESA / University of Iowa

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907