Satelitní data vyhodnotí důsledky zemětřesení během 24 hodin

31.03.2015 - Stanislav Mihulka

Mix satelitních a GPS dat umožňuje rychle vyhodnotit aktuální zemětřesení a doručit pomoc přesněji a rychleji, než dřív


Reklama

Vědci Univerzity Iowa a vládní výzkumné agentury United States Geographical Survey (USGS) vyvinuli metodu, jak ze satelitních a GPS dat v reálném čase vyhodnotit dopad nového zemětřesení. Díky tomuto postupu lze rychleji a lépe doručit pomoc do nejvíce postižených oblastí.

Cílem výzkumu bylo vymyslet systém, který by nebyl tolik závislý na pozemním vybavení, s jehož používáním je spojena řada obtíží. Pozemní přístroje, jako jsou například seismometry, se nejprve musí rozmístit, a také vždy neposkytují potřebné detaily. Badatelé vyzkoušeli svoji novou metodu na zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice, které se odehrálo 24. srpna 2014 v kalifornském South Napa.

Kombinace satelitních a GPS dat se osvědčila na výbornou a podle vědců se může dobře uplatnit i v mezinárodním měřítku. Její použití dramaticky zkracuje dobu mezi samotným zemětřesením a zajištěním pomoci pro postižená území.

  • Zdroj textu:

    University of Iowa, Gizmag

  • Zdroj fotografií: ESA / University of Iowa

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlaté šperky pocházejí z hrobů od trojlodní baziliky na Mikulčickém hradišti a patří k nejkrásnějším výrobkům z dílen velkomoravských šperkařů. Zleva: hrozníčkové náušnice (2,6 cm); sloupečková náušnice s granulovaným sloupkem (2,6 cm); košíčková náušnice spletená z filigránního drátku (asi 3,5 cm); dvouplášťové gombíky (2,6 cm). 

Historie

Sluneční erupce 29. listopadu 2020 je patrná v levé části snímku

Věda

McCandless na Aljašce pořídil řadu snímků, mnoho z nich na samospoušť. Tato póza před autobusem 142 je zřejmě nejznámější.

Zajímavosti
Věda
Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907