Satelitní data vyhodnotí důsledky zemětřesení během 24 hodin

31.03.2015 - Stanislav Mihulka

Mix satelitních a GPS dat umožňuje rychle vyhodnotit aktuální zemětřesení a doručit pomoc přesněji a rychleji, než dřív


Reklama

Vědci Univerzity Iowa a vládní výzkumné agentury United States Geographical Survey (USGS) vyvinuli metodu, jak ze satelitních a GPS dat v reálném čase vyhodnotit dopad nového zemětřesení. Díky tomuto postupu lze rychleji a lépe doručit pomoc do nejvíce postižených oblastí.

Cílem výzkumu bylo vymyslet systém, který by nebyl tolik závislý na pozemním vybavení, s jehož používáním je spojena řada obtíží. Pozemní přístroje, jako jsou například seismometry, se nejprve musí rozmístit, a také vždy neposkytují potřebné detaily. Badatelé vyzkoušeli svoji novou metodu na zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice, které se odehrálo 24. srpna 2014 v kalifornském South Napa.

Kombinace satelitních a GPS dat se osvědčila na výbornou a podle vědců se může dobře uplatnit i v mezinárodním měřítku. Její použití dramaticky zkracuje dobu mezi samotným zemětřesením a zajištěním pomoci pro postižená území.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Iowa, Gizmag

  • Zdroj fotografií: ESA / University of IowaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907