Satelity by na oběžnou dráhu mohly místo raket vynášet stíhačky F-15

16.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

I přes stále širší zapojení soukromých dopravců do vesmírného programu je doprava satelitů na oběžnou dráhu stále nesmírně drahá a časově náročná. Odhaduje se, že dopravení jednoho kilogramu na nízkou oběžnou dráhu stojí zhruba 66 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Doprava satelitů je také časově náročná a zahrnuje měsíce příprav a čekání. Změnit by to chtěla americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA), která se chystá vynášet satelity na oběžnou dráhu pomocí stíhaček.

Stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

DARPA odhaduje, že by náklady na dopravu 50kilogramových satelitů na nízkou oběžnou dráhu mohly klesnout pod 1 milion dolarů, tedy zhruba na třetinu stávající ceny. První test by měl proběhnout na sklonku letošního roku a celý projekt by mohl být spuštěn již během roku 2016.

  • Zdroj textu:

    DARPA

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907