Satelity by na oběžnou dráhu mohly místo raket vynášet stíhačky F-15

16.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

I přes stále širší zapojení soukromých dopravců do vesmírného programu je doprava satelitů na oběžnou dráhu stále nesmírně drahá a časově náročná. Odhaduje se, že dopravení jednoho kilogramu na nízkou oběžnou dráhu stojí zhruba 66 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Doprava satelitů je také časově náročná a zahrnuje měsíce příprav a čekání. Změnit by to chtěla americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA), která se chystá vynášet satelity na oběžnou dráhu pomocí stíhaček.

Stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

DARPA odhaduje, že by náklady na dopravu 50kilogramových satelitů na nízkou oběžnou dráhu mohly klesnout pod 1 milion dolarů, tedy zhruba na třetinu stávající ceny. První test by měl proběhnout na sklonku letošního roku a celý projekt by mohl být spuštěn již během roku 2016.

Reklama

  • Zdroj textu:

    DARPA

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907