Satelity by na oběžnou dráhu mohly místo raket vynášet stíhačky F-15

16.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

I přes stále širší zapojení soukromých dopravců do vesmírného programu je doprava satelitů na oběžnou dráhu stále nesmírně drahá a časově náročná. Odhaduje se, že dopravení jednoho kilogramu na nízkou oběžnou dráhu stojí zhruba 66 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Doprava satelitů je také časově náročná a zahrnuje měsíce příprav a čekání. Změnit by to chtěla americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA), která se chystá vynášet satelity na oběžnou dráhu pomocí stíhaček.

Stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

DARPA odhaduje, že by náklady na dopravu 50kilogramových satelitů na nízkou oběžnou dráhu mohly klesnout pod 1 milion dolarů, tedy zhruba na třetinu stávající ceny. První test by měl proběhnout na sklonku letošního roku a celý projekt by mohl být spuštěn již během roku 2016.

  • Zdroj textu:

    DARPA

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907