Satelity by na oběžnou dráhu mohly místo raket vynášet stíhačky F-15

16.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

I přes stále širší zapojení soukromých dopravců do vesmírného programu je doprava satelitů na oběžnou dráhu stále nesmírně drahá a časově náročná. Odhaduje se, že dopravení jednoho kilogramu na nízkou oběžnou dráhu stojí zhruba 66 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Doprava satelitů je také časově náročná a zahrnuje měsíce příprav a čekání. Změnit by to chtěla americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA), která se chystá vynášet satelity na oběžnou dráhu pomocí stíhaček.

Stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

DARPA odhaduje, že by náklady na dopravu 50kilogramových satelitů na nízkou oběžnou dráhu mohly klesnout pod 1 milion dolarů, tedy zhruba na třetinu stávající ceny. První test by měl proběhnout na sklonku letošního roku a celý projekt by mohl být spuštěn již během roku 2016.

  • Zdroj textu:

    DARPA

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907