Saturnův měsíc Mimas: trpaslík s pohnutou minulostí

17.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Osvětlený srpek nejmenšího měsíce v naší sluneční soustavě odkrývá jeho pohnutou minulost. Mimas, jeden ze Saturnových měsíců, je pokryt impaktními krátery, z nichž tím největším je kráter Herschel. Průměr tohoto kráteru dosahuje 130 kilometrů, což je téměř třetina celého Mimasu.

Měsíc Mimas objevil v roce 1789 britský astronom William Herschel. Průměr měsíce je přibližně 396 kilometrů a okolo své mateřské planety oběhne jednou za necelý den. Mimas je astronomům znám především díky své relativně nízké hustotě, vědci proto předpokládají, že se skládá převážně z vodního ledu s malou příměsí hornin.

Průměrná teplota povrchu Mimasu je 73 kelvinů, což je přibližně -200 °C. Při tak nízké teplotě se led na povrchu měsíce stává velmi tvrdým a jeho tvar zůstává zachován po dlouhou dobu. Proto se impaktní krátery dochovaly od svého vzniku až dodnes.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907