Saturnův měsíc Mimas: trpaslík s pohnutou minulostí

17.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Osvětlený srpek nejmenšího měsíce v naší sluneční soustavě odkrývá jeho pohnutou minulost. Mimas, jeden ze Saturnových měsíců, je pokryt impaktními krátery, z nichž tím největším je kráter Herschel. Průměr tohoto kráteru dosahuje 130 kilometrů, což je téměř třetina celého Mimasu.

Měsíc Mimas objevil v roce 1789 britský astronom William Herschel. Průměr měsíce je přibližně 396 kilometrů a okolo své mateřské planety oběhne jednou za necelý den. Mimas je astronomům znám především díky své relativně nízké hustotě, vědci proto předpokládají, že se skládá převážně z vodního ledu s malou příměsí hornin.

Průměrná teplota povrchu Mimasu je 73 kelvinů, což je přibližně -200 °C. Při tak nízké teplotě se led na povrchu měsíce stává velmi tvrdým a jeho tvar zůstává zachován po dlouhou dobu. Proto se impaktní krátery dochovaly od svého vzniku až dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907