Sbohem zubní kaze: Holanďané vyvinuli 3D zubní náhrady, které ničí bakterie

21.10.2015 - Martin Reichman

Vědci otestovali antibakteriální zubní náhradu vyrobenou pomocí 3D tisku. Po šesti dnech zničila 99 % bakterií


Reklama

3D tisk má nekonečné možnosti využití a vytisknout dnes lze prakticky cokoli – od automobilů, mostních konstrukcí, smrtících zbraní až po náhrady končetin a dalších částí lidského těla. Zejména medicína představuje obrovský prostor pro využití technologií 3D tisku. Největším problémem ale zůstává riziko infekcí.

Antibakteriální chrup

Vědci z holandské univerzity v Groningenu proto přidali do běžné pryskyřice používané v 3D tiskárně amoniové sloučeniny. Výsledkem jejich snažení je nový materiál, odolný proti bakteriím. První testy naznačují, že by nová sloučenina mohla slavit úspěch. Zubní náhradu vyrobenou z nové antibakteriální směsi vědci na šest dnů vystavili mixu bakterií typických pro ústní dutinu. Výsledkem pokusu bylo zničení 99 % bakterií. U kontrolního vzorku vyrobeného ze stejné látky bez přidaných antibakteriálních sloučenin byl úbytek bakterií pouze 1%.

Důležité nyní budou následné testy. Ty musí prokázat odolnost nového materiálu proti slinám a bakteriím v delším časovém intervalu. Než se dočkáme prvních zubních náhrad ničících bakterie, musí nový materiál také prokázat odolnost vůči působení zubní pasty a ústní vody.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907