Schránky přílipek inspirují vývoj převratných displejů

27.02.2015 - Stanislav Mihulka

Drobní mořští plži žijící u pobřeží Atlantského oceánu mají na svých schránkách unikátní optické vychytávky, které by mohly odstartovat vývoj převratných displejů budoucnosti


Reklama

Přílipky čepičkové obývají východní Atlantik od Norska až po Kanárské ostrovy. Jejich schránky velikosti lidského nehtu na první pohled zaujmou několika rovnoběžnými řadami přerušovaných čar jasně modré barvy, díky nimž jsou tyto přílipky vidět i v kalné vodě.

Vědci z MIT a Harvardu zjistili, že přílipky si na svých schránkách vytvářejí struktury z minerálních látek, které odrážejí modré světlo a pohlcují viditelné světlo všech ostatních vlnových délek. Výsledkem jsou jásavě modře opaleskující čáry, které zřejmě fungují jako mimikry. Přílipky se s jejich pomocí asi snaží maskovat za své jedovatější příbuzné.

Odborníci se radují, protože jde o první známý případ organismu, který využívá anorganické struktury k vyvolání optického triku. Něco podobného umí i někteří ptáci, motýli nebo brouci, ti ale vesměs vytvářejí jasně modrou barvu vhodně uspořádanými strukturami z organického materiálu. Přílipky by teď mohly inspirovat vývojáře nových chytrých displejů, které by šlo použít i do oken nebo brýlí. Jak se zdá, máme se od přílipek co učit.

  • Zdroj textu:

    MIT, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Andy.Cowley, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907