Schránky přílipek inspirují vývoj převratných displejů

27.02.2015 - Stanislav Mihulka

Drobní mořští plži žijící u pobřeží Atlantského oceánu mají na svých schránkách unikátní optické vychytávky, které by mohly odstartovat vývoj převratných displejů budoucnosti


Reklama

Přílipky čepičkové obývají východní Atlantik od Norska až po Kanárské ostrovy. Jejich schránky velikosti lidského nehtu na první pohled zaujmou několika rovnoběžnými řadami přerušovaných čar jasně modré barvy, díky nimž jsou tyto přílipky vidět i v kalné vodě.

Vědci z MIT a Harvardu zjistili, že přílipky si na svých schránkách vytvářejí struktury z minerálních látek, které odrážejí modré světlo a pohlcují viditelné světlo všech ostatních vlnových délek. Výsledkem jsou jásavě modře opaleskující čáry, které zřejmě fungují jako mimikry. Přílipky se s jejich pomocí asi snaží maskovat za své jedovatější příbuzné.

Odborníci se radují, protože jde o první známý případ organismu, který využívá anorganické struktury k vyvolání optického triku. Něco podobného umí i někteří ptáci, motýli nebo brouci, ti ale vesměs vytvářejí jasně modrou barvu vhodně uspořádanými strukturami z organického materiálu. Přílipky by teď mohly inspirovat vývojáře nových chytrých displejů, které by šlo použít i do oken nebo brýlí. Jak se zdá, máme se od přílipek co učit.

  • Zdroj textu:

    MIT, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Andy.Cowley, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907