Sčítání z vesmíru: Kolik žije v Antarktidě tučňáků?

04.10.2013 - Lucie Paseková

Roztomile neohrabaní tučňáci nyní zaujali jedno z neobvyklých prvenství – jde o první živočišný druh, jehož sčítání se uskutečnilo z vesmíru. Do budoucna však jejich vyhlídky nejsou příliš růžové – nepřítele číslo jedna pro ně představuje globální oteplování


Reklama

K bezesporu dobrým zprávám patří, že tučňáků císařských je na ledové Antarktidě dvakrát více, než se dosud předpokládalo. Mezinárodní tým vědců se za jejich sčítáním ani nemusel vydat do mrazivých vod Antarktického oceánu – sečetl je pomocí velmi přesných satelitních snímků. Konečný počet černobílých opeřenců se vyšplhal na 595 000.

Stanovit přesný počet tučňáků císařských bylo až doposud velmi obtížné. Pozorování tučňáků přímo v jejich hnízdních koloniích je totiž díky těžce dostupnému terénu a nízkým teplotám nezřídka klesajícím pod mínus 50° Celsia takřka nemožné. Vědci tak doposud pracovali pouze s odhady, podle nichž měla mít populace tučňáků pouze 270  – 350 tisíc jedinců.

Satelitní snímky, se kterými vědci při sčítání pracovali, byly natolik podrobné, že na nich bylo možné rozeznat jednotlivá zvířata i jejich stíny. Vědcům se podařilo na Antarktidě identifikovat celkem 44 kolonií tohoto vzácného druhu, o sedmi z nich přitom neměli až dosud ani tušení. „Nepochybně šlo o první komplexní sčítání živočišného druhu z vesmíru,“ uvedla australská specialistka na výzkum mořského ptactva Barbara Wieneckeová. Vědci připouštějí, že satelitních snímků v budoucnu pravděpodobně využijí i při zkoumání jiných, méně známých živočišných druhů, které na Antarktidě žijí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907