Sedm statečných programu Mercury

- Redakce Tajemství vesmíru

<p>Astronauti projektu Mercury. Dolní řada zleva: <strong>Walter H. „Wally“ Schirra</strong>, <strong>Donald K. „Deke“ Slayton</strong>, <strong>John H. Glenn</strong> a <strong>Scott Carpenter</strong>. Horní řada zleva: <strong>Alan B. Shepard</strong>, <strong>Virgil I. „Gus“ Grissom</strong> a <strong>L. Gordon Cooper</strong>.</p>

Astronauti projektu Mercury. Dolní řada zleva: Walter H. „Wally“ SchirraDonald K. „Deke“ SlaytonJohn H. Glenn a Scott Carpenter. Horní řada zleva: Alan B. ShepardVirgil I. „Gus“ Grissom a L. Gordon Cooper.

9 . 4 . 1959

Reklama

9. dubna 1959 NASA sestavila první sedmičku astronautů pro program Mercury. Najdeme zde například prvního Američana ve vesmíru a pozdějšího velitele třetího přistání na Měsíci Alana Sheparda, prvního Američana na oběžné dráze a pozdějšího kosmického letce ve věku 77 let Johna Glenna či účastníka letu Sojuz-Apollo Donalda Slaytona, jenž předtím sestavoval posádky pro lety na Měsíc. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907