Sedm milionů let staré fosilie objasňují evoluci žirafího krku

26.11.2015 - Stanislav Mihulka

Třetihorní příbuzný žirafy Samotherium major měl krk asi tak na půl cesty mezi okapi a žirafou, pokud jde o jeho délku i tvar a uspořádání kostí


Reklama

Vědci poprvé vykopali samotheria už před více než 100 lety. Až mnohem později se ukázalo, jak jsou významné pro pochopení evoluce dlouhého krku dnešních žiraf, i když nejde o jejich bezprostřední předky.

Badatelé nedávno proměřili kosti krků tří žiraf, tří okapi a čtyř samotherií. Dospěli k tomu, že samotheria měla krk o délce kolem jednoho metru, zatímco krk žiraf měří kolem dvou metrů a krk okapi něco přes půl metru.

Vše nasvědčuje tomu, že samotheria představují přechod mezi zvířaty jako jsou dnešní okapi a žirafami, jejichž krk je na poměry mezi savci doopravdy extrémní. Nejde přitom jenom o délku, ale i o tvar krku a uspořádání kostí, které jej tvoří.

  • Zdroj textu:

    LiveScience, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Luca Galuzzi / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907