Sedm milionů let staré fosilie objasňují evoluci žirafího krku

26.11.2015 - Stanislav Mihulka

Třetihorní příbuzný žirafy Samotherium major měl krk asi tak na půl cesty mezi okapi a žirafou, pokud jde o jeho délku i tvar a uspořádání kostí

<p>Žirafa je nejvyšším zvířetem na zeměkouli, ostatní zvířata savany je využívají jako strážní věže varující před predátory.</p>

Žirafa je nejvyšším zvířetem na zeměkouli, ostatní zvířata savany je využívají jako strážní věže varující před predátory.


Reklama

Vědci poprvé vykopali samotheria už před více než 100 lety. Až mnohem později se ukázalo, jak jsou významné pro pochopení evoluce dlouhého krku dnešních žiraf, i když nejde o jejich bezprostřední předky.

Badatelé nedávno proměřili kosti krků tří žiraf, tří okapi a čtyř samotherií. Dospěli k tomu, že samotheria měla krk o délce kolem jednoho metru, zatímco krk žiraf měří kolem dvou metrů a krk okapi něco přes půl metru.

TIP: Prokletí výšky: Udeří do žiraf blesk častěji, než do jiných zvířat?

Vše nasvědčuje tomu, že samotheria představují přechod mezi zvířaty jako jsou dnešní okapi a žirafami, jejichž krk je na poměry mezi savci doopravdy extrémní. Nejde přitom jenom o délku, ale i o tvar krku a uspořádání kostí, které jej tvoří.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907