Třetihorní příbuzný žirafy Samotherium major měl krk asi tak na půl cesty mezi okapi a žirafou, pokud jde o jeho délku i tvar a uspořádání kostí
Vědci poprvé vykopali samotheria už před více než 100 lety. Až mnohem později se ukázalo, jak jsou významné pro pochopení evoluce dlouhého krku dnešních žiraf, i když nejde o jejich bezprostřední předky.
Badatelé nedávno proměřili kosti krků tří žiraf, tří okapi a čtyř samotherií. Dospěli k tomu, že samotheria měla krk o délce kolem jednoho metru, zatímco krk žiraf měří kolem dvou metrů a krk okapi něco přes půl metru.
TIP: Prokletí výšky: Udeří do žiraf blesk častěji, než do jiných zvířat?
Vše nasvědčuje tomu, že samotheria představují přechod mezi zvířaty jako jsou dnešní okapi a žirafami, jejichž krk je na poměry mezi savci doopravdy extrémní. Nejde přitom jenom o délku, ale i o tvar krku a uspořádání kostí, které jej tvoří.
LiveScience, Royal Society Open Science
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)