Sedm nevyřešených záhad archeologie

20.04.2017 - Marek Telička

Archeologické nálezy odedávna přitahovaly všeobecnou pozornost. Těchto sedm objevů stále zůstává zahaleno tajemstvím a mnohdy je námětem těch nejzvláštnějších teorií o jejich vzniku


Reklama

Potopená Atlantida

Místo nálezu: neurčité, za možnou lokalitu jsou považována místa od Japonska až po Bahamy

Údajné trosky bájné Atlantidy byly postupně nalezeny na Bahamách, u řeckých ostrovů, na Kubě a dokonce v Japonsku. Všechna tato místa postupně aspirovala jako možné lokality pro existenci civilizace, o níž se jako první zmiňuje řecký historik, filozof a matematik Platón ve svém díle z roku 360 př. n. l. Mytická Atlantida byla podle Platóna vyspělou námořní mocností, která se kvůli přírodní katastrofě zhruba před 10 000 lety ponořila do vln oceánu. Archeologové dodnes debatují o možnosti existence a umístění ostrova, ale konečný důkaz se stále nikomu nepodařilo objevit.

Stojí za zmínku: Legendu pravděpodobně inspirovala mohutná vulkanická exploze, kterákolem roku 1620 př. n. l. potopila a zničila velkou část ostrova Santorini.

Kamenný kruh Stonehenge

Místo nálezu: asi 13 km severně od městečka Salisbury v jižní Anglii

Na jinak úplně obyčejném anglickém poli se tyčí Stonehenge – bezpochyby nejznámější světový prehistorický monument. Kruh z megalitických kamenů byl vybudován před zhruba 4 000 lety a na tehdejší primitivní civilizaci šlo o naprosto neuvěřitelný stavební výkon. To je ale zároveň vše, co můžeme o místě s jistotou prohlásit. Archeologové přišli s mnoha teoriemi, které se snaží objasnit způsob vzniku a účel gigantické stavby. Stonehenge podle nich mohlo sloužit například jako astronomická observatoř nebo náboženský chrám. Spekulace jsou ovšem jediné, co nám kamenné megality dovolí.

Stojí za zmínku: Nejtěžší z kamenů váží kolem 50 tun.

Kamenné lovecké pasti?

Místo nálezu: pouště Izraele, Egypta a Jordánska

Na začátku 20. století si dva britští piloti všimli nízkých kamenných zídek, které křižují pouště Izraele, Egypta a Jordánska. Tyto neobvyklé struktury velice rychle přitáhly pozornost archeologů. Kamenné linie jsou v některých případech až 60 km dlouhé a byly vytvořeny kolem roku 300 př. n. l. Již dávno ovšem byly opuštěny a vědci si stále lámou hlavu nad příčinou jejich vzniku. Jeden z posledních výzkumů otevírá možnost použití staveb coby obřích kamenných pastí na divokou zvěř. Zužující se kamenné linie mohly směrovat pronásledovaná zvířata k relativně malým ohradám, kde je lovci mohli snadno dostihnout a zabít. Pokud skutečně šlo o takto efektivní systém, je nesporné, že tehdejší lovci věděli o chování zvířat více, než jsme se dosud domnívali.

Stojí za zmínku: Kamenné linie objevili dva britští piloti, kteří po 1. světové válce dopravovali poštu z Káhiry do Bagdádu.

Obrazy planiny Nazca

Místo nálezu: poušť Nazca v jižní části Peru

Ze země nejsou kresby pouště Nazca v jižní části Peru ničím zvláštní, vlastně byste je velmi snadno přehlédli. Z ptačí perspektivy se ovšem jednotlivé linie složí do často ohromujících obrazců, které měli poprvé možnost pozorovat piloti komerčních letadel ve 20. letech minulého století. Archeologové se shodují na tom, že obrovské útvary – jsou jich stovky, od jednoduchých linií po vyobrazení zvířat, rostlin a neskutečných postav – vytvořili před zhruba 2 000 lety lidé předincké kultury.

Způsob vzniku je jasný – tvůrci prostě odstranili svrchní rudě zbarvenou část půdy a odkryli světlejší spodní zeminu, která tak vykreslila zvolené motivy. Mnohem méně jasné jsou důvody takového jednání. Pochopitelně se objevují teorie o přistání mimozemšťanů, starověké astrologii a četné verze zpochybňující stáří útvarů. Archeologové se však nejvíce kloní k názoru, že staří Peruánci tímto způsobem komunikovali se svými bohy

Stojí za zmínku: Většina linií není hlubší než 15 centimetrů. Vytvoření obrazců zopakoval s několika dobrovolníky profesor Joe Nickell z univerzity v Kentucky. Jeho tým vytvořil pomocí nástrojů a technologií dostupných dávným obyvatelům planiny Nazca velmi přesné kopie i těch největších obrazců.

Egyptské pyramidy

Místo nálezu: Egypt, okraj dnešní Káhiry

Před téměř 5 000 lety byl na okraji dnešní Káhiry postaven komplex tří pyramid, z nichž nejvyšší Chufuova pyramida původně měřila 146,5 m na výšku a po dobu 3 800 let byla nejvyšší stavbou zkonstruovanou člověkem. Jde o pomník oddanosti starých Egypťanů božským faraonům a spletitosti staroegyptské víry v posmrtný život. I když archeologové do dnešních dní zjistili o pyramidách mnoho spolehlivých a pozoruhodných informací, stále ještě zbývá mnoho k odhalení. Uvnitř pyramid odborníci dosud odkrývají nové tunely a chodby a stále ještě nepovažují otázku účelu a způsobu stavby pyramid za uzavřenou.

Stojí za zmínku: Velká (Chufuova) pyramida je postavena s takovou přesností, že délky jednotlivých stran se v průměru rozcházejí o pouhých 58 milimetrů.

Nejstarší chrám světa

Místo nálezu: jihovýchodní Turecko nedaleko hranic se Sýrií

Podle dlouho respektované teorie se lidé nejdříve začali usazovat ve stálých sídlech, poté farmařit a naposledy stavět chrámy. Tento proces měl podle dostupných údajů započít kolem roku 8000 př. n. l. Archeologický nález, jenž byl učiněn v roce 1994 na tureckém venkově v Göbekli Tepe, ale tuto teorii staví na hlavu. Lokalita posázená množstvím velkých kamenných pilířů, do nichž jsou vytesány obrazy zvířat, pochází z 10. tisíciletí př. n. l. a je považována za nejstarší chrám na světě. Přitom další nálezy nasvědčují tomu, že jeho tvůrci byli polokočovní lovci, kteří o zemědělství zřejmě neměli ani ponětí. Göbekli Tepe vneslo do myslí odborníků novou otázku: Vedlo stavění objektů, jako je tento, k následujícímu stálému osídlení, nebo to bylo obráceně, jak se již dříve archeologové domnívali?

Stojí za zmínku: Göbekli Tepe poprvé zaznamenala jako možnou archeologickou lokalitu americká výprava v roce 1964, tehdy ovšem kopec považovala za hřbitov z období Byzantské říše. 

Stroj z Antikythéry

Místo nálezu: pobřeží řeckého ostrova Antikythéra

Na jaře roku 1900 objevil sběrač mořských hub u řeckého ostrova Antikythéra vrak římské lodi, která se potopila roku 67 př. n. l. V roce 1902 hledači z vraku vyzdvihli kus kamene s ozubeným kolečkem a později našli asi 70 dalších silně zkorodovaných úlomků ozubených koleček, číselníků, ručiček a schránky popsané řeckými nápisy. Rozpadlý předmět archeologové dlouho považovali za pouhou „černou skříňku“, dokud nepodrobili hlavní části hloubkovému snímkování, které odhalilo i vnitřní mechanismus ukrytý v kamenných usazeninách. Původně se archeologové domnívali, že jde o navigační astroláb, dnešní nejpřijímanější teorie tvrdí, že šlo o velmi komplikovaný astronomický kalendář. Každopádně jde o nejkomplikovanější předmět z tohoto období, který svoji dobu předběhl o dobrých tisíc let.

Stojí za zmínku: Dodnes není jasné, proč se přístroj na lodi vyskytoval. Jedna z možností je, že šlo o část nákladu, který Římané vezli z Řecka Juliu Caesarovi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907