V mlžných horských lesích u pobřeží Atlantiku objevili sedm nových ropušenek
Na jihovýchodě Brazílie, u pobřeží Atlantického oceánu, se rozkládá Atlantický prales. Je mnohem méně známý než Amazonie, ale podle řady odborníků je vlastně cennější. Mimo jiné právě jenom tam žijí maličké žáby ropušenky (Brachycephalus). Obvykle dosahují velikosti kolem jednoho centimetru.
Ropušenky bývají vesele barevné, zřejmě jsou jedovaté podobně jako pralesničky. Jednotlivé druhy ropušenek obývají jenom malá území, obvykle jen jeden nebo několik málo horských vrcholků s mlžnými lesy v Atlantickém pralese.
Vědci teď po intenzivním výzkumu objevili 7 zbrusu nových ropušenek, které jsou opět velice drobné a pěkně barevné. Jak je u ropušenek zvykem, každý z nových druhů se vyskytuje na velmi malém území. Jakmile jsme je poznali, hned jsou velmi ohrožené vymřením. Snad je bude možné množit v zajetí. Pokud si je oblíbí chovatelé žab, jsou za vodou.
PeerJ, Universidade Federal do Paraná
Luiz Fernando Ribeiro ©
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)