Šest let výzkumu sondy Kepler: Od úspěchu k úspěchu

14.05.2015 - Martin Reichman

Sonda Kepler oslavila 12. května šesté výročí svého fungování. Čím se může tento lovec exoplanet pochlubit?


Reklama

Když 7. března 2009 odstartovala z floridské základny raketa Delta II, doufali pracovníci NASA, že nová sonda bude fungovat alespoň 3,5 roku. Podařilo se. Sonda Kepler je v provozu již téměř dvojnásobně dlouhou dobu.

Hledání Země 2.0

Sonda svůj faktický provoz zahájila 12. května 2009 a za šest let svého fungování má na svém kontě tisíce velkých objevů. Přestože její mise nebyla bezproblémová a v roce 2013 to vypadalo na její definitivní konec, podařilo se jí zmapovat více než 1 000 exoplanet. Osm z nich se nachází v tzv. obyvatelné zóně a zároveň mají velikost přibližně odpovídající naší Zemi.

Během prvních 4 let svého fungování sonda nepřetržitě monitorovala 150 tisíc hvězd a pátrala po tranzitujících exoplanetách. Její citlivé přístroje dokázaly na základě mikrozměn v jasu hvězd určit velikost tranzitující exoplanety, její přibližnou velikost i míru energie, kterou planeta získává ze své mateřské hvězdy. Převedeno na pozemské podmínky, Kepler z kilometrové vzdálenosti rozpoznal komára přelétajícího přes zářící reflektor, dokázal určit jeho velikost i míru světla dopadajícího na jeho tělo.

Kepler 2: Mise pokračuje

Po technických problémech, které do jisté míry omezily jeho možnosti, vědci navrhli změnu poslání úspěšné sondy a odstartovala mise Kepler 2. Během mise K2 sonda pátrá po velkých exoplanetách, hvězdokupách, mladých i velmi starých hvězdách, galaxiích a supernovách. Prozatím posledním velkým objevem sondy Kepler byla planeta je HIP 116454b, nacházející se v souhvězdí Ryb, přibližně 180 světelných let od Země. I po šesti letech svého provozu tak sonda Kepler dokazuje, jak je její mise úspěšná.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907