Setkání velkých predátorů: Grizzly vytlačuje lední medvědy

06.07.2013 - Zuzana Teličková

Biologové z Amerického muzea historie přírody v New Yorku zjistili, že medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) se čím dál častěji objevuje v místech, která byla tradičně považována za domov ledních medvědů a stěhuje se také do kanadské provincie Manitoba


Reklama

„Medvědi grizzly jsou novým prvkem na scéně, konkurence a potenciální predátoři polárních medvědů žijících v této oblasti,“ říká Robert Rockwell z City University v New Yorku. „Poprvé jsme medvěda grizzly zahlédli v srpnu roku 2008, když jsme letěli nad kanadským národním parkem Wapusk a počítali liščí nory.“ Rockwellův tým pak procházel záznamy o výskytu těchto medvědů v národním parku a zjistil, že zatímco do roku 1996 tu nebyl grizzly spatřen ani jednou, v letech 1996 až 2008 bylo potvrzeno devět výskytů a v létě roku 2009 další tři. Pro lední medvědy je to špatná zpráva. Je totiž pravděpodobné, že medvědi grizzly budou mít tendence přezimovat na jejich území, a když se na jaře probudí, mohou zabíjet jejich mláďata.

Až doposud se vědci domnívali, že neúrodná krajina severně od Hudsonova zálivu je pro grizzlyho nepřekonatelným úsekem, protože mu neposkytuje dostatek potravy. Někteří jedinci se však zjevně dokázali dostat ze Skalistých hor dál, a to pravděpodobně díky příjmu smíšené potravy zahrnující vše od bobulí až po maso. „Zatím ještě nevíme, jestli jen procházejí, nebo se tu hodlají usadit. Důkaz přinese až objev brlohů či mláďat. Teď, když tu našli zdroj potravy, však budou asi chtít zůstat,“ říká Rockwell. Nevyřešenou otázkou zůstává, jak si s novými obyvateli národního parku jeho správci poradí. Jak grizzly, tak lední medvěd patří k chráněným druhům, v Manitobě je lední medvěd uveden dokonce jako ohrožený druh, zatímco grizzly má status druhu vyhubeného. Který z nich bude upřednostněn, zatím nikdo netuší.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: sfu.ca

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907