Šetřílci a bohémové: Geny strýčka Skrblíka

12.06.2015 - redakce 100+1

Pokud se někdo ve vašem okolí chlubí, že umí šetřit díky své poctivě vypracované silné vůli a dobré výchově, věřte mu jen zčásti. Vědci se totiž domnívají, že o našich schopnostech v této oblasti rozhodují v prvé řadě geny


Reklama

Podle Henrika Cronqvista a Stephana Siegela – autorů nedávno provedené studie dvojčat – sice může kapesné v přesně určené výši vašemu dítěti v budoucím životě prospět, poslední slovo však mají skutečně geny. Mezi dvacátým a pětadvacátým rokem ovlivňuje ještě polovinu našich peněžních návyků výchova, nicméně kolem pětačtyřiceti let převládne ve finančním rozhodování genetická výbava. 

Konkrétně se jedná o geny spojené se sebekontrolou. Ten, komu je příroda nadělila v plné míře, se pak dokáže ovládat i v jiných oblastech, než je utrácení – například v jídle. Neznamená to však, že ostatní nemají šanci. Každý se samozřejmě může sebekontrole učit, nicméně někteří to zkrátka budou mít těžší.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907