Šetřílci a bohémové: Geny strýčka Skrblíka

12.06.2015 - redakce 100+1

Pokud se někdo ve vašem okolí chlubí, že umí šetřit díky své poctivě vypracované silné vůli a dobré výchově, věřte mu jen zčásti. Vědci se totiž domnívají, že o našich schopnostech v této oblasti rozhodují v prvé řadě geny


Reklama

Podle Henrika Cronqvista a Stephana Siegela – autorů nedávno provedené studie dvojčat – sice může kapesné v přesně určené výši vašemu dítěti v budoucím životě prospět, poslední slovo však mají skutečně geny. Mezi dvacátým a pětadvacátým rokem ovlivňuje ještě polovinu našich peněžních návyků výchova, nicméně kolem pětačtyřiceti let převládne ve finančním rozhodování genetická výbava. 

Konkrétně se jedná o geny spojené se sebekontrolou. Ten, komu je příroda nadělila v plné míře, se pak dokáže ovládat i v jiných oblastech, než je utrácení – například v jídle. Neznamená to však, že ostatní nemají šanci. Každý se samozřejmě může sebekontrole učit, nicméně někteří to zkrátka budou mít těžší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907