Sex, drogy a magie: Kdo byl nejslavnější okultista Aleister Crowley (2)

Během své vskutku neobvyklé kariéry se Aleister Crowley podle vlastních slov pokusil provést veškeré známé magické rituály. V řadě případů při nich sehrály důležitou roli halucinogenní látky a různé sexuální praktiky.

26.11.2021 - Barbora Jelínková



Pomyslným vrcholem Crowleyho okultistických rituálů se stalo vyvolávání démona Choronzona, údajného pána chaosu, roku 1909 v alžírské poušti. Ostatně černý kontinent zaujímal v jeho životě významnou pozici už dřív. V roce 1903 zamířil se svou první, a nikoliv poslední manželkou Rose Kellyovou na svatební cestu do Káhiry. Nevěsta měla pro jeho netradiční záliby pochopení, a dokonce mu prý pomáhala, když se pokoušel vyvolávat staroegyptská božstva. Kromě toho se tam novomanžel ponořil do studia islámského mysticismu a arabštiny. 

Úvodní část: Sex, drogy a magie: Kdo byl nejslavnější okultista Aleister Crowley

Vůbec největší zážitek si však odnesl, když k němu údajně promluvil jeho anděl strážný a posel boha Hora zvaný Aiwass. Ten mu měl nadiktovat Knihu zákona a Crowley ji během třídenního transu celou sepsal. Hlavní formule textu zněla: „Jediným zákonem ať je dělat si, co chceš.“ A zmíněným heslem se také Aleister později řídil, když na Sicílii zakládal vlastní náboženství.

Démon s kozlí hlavou

Ještě během líbánek přibyla do už tak dlouhého seznamu Crowleyho životních rolí další: Stal se otcem. Dcerku pojmenovali Nuit Ma Athanoor Hecate Sappho Jezebel Lilith, její život však vyhasl předčasně už ve dvou letech, když při rodinné cestě po Číně zemřela na tyfus. Tragédie se stala jedním z hřebíčků do rakve hroutícího se manželství, a zatímco Rose utápěla žal v alkoholu, Crowley hledal útěchu u milenek. Přesto se jim ještě v roce 1907 narodila druhá dcera, Lola Zaza, ale ani ona se nedožila dospělosti. Nepříliš šťastný svazek ukončil o dva roky později rozvod. 

Aleister zůstal sám a jeho finanční zdroje se povážlivě tenčily. Prodal tedy skotskou usedlost a začal dávat soukromé lekce okultismu. Magické rituály nyní provozoval za asistence svých obdivovatelů před publikem – provedl například sérii sedmi veřejných vyvolávání antických bohů. Setkal se však s rozporuplnou reakcí a novináři, kteří jeho aktivity okamžitě zaznamenali, jej nazývali satanistou a obviňovali ho z homosexuality. V britském deníku The Looking Glass se objevilo dokonce značně urážlivé označení „nejchladnokrevnější ničema a jeden z nejbezbožnějších lidí, kteří kdy žili“. 

Crowley se tím nicméně nenechal rozházet. Na osobní pozvání německého okultisty Theodora Reusse pak vstoupil do jím založeného řádu Ordo Templi Orientis a při iniciačním rituálu v Berlíně přijal jméno Bafomet, podle známého démona s kozlí hlavou.

Blázen, nebo špion?

Během první světové války se Aleister uchýlil na druhou stranu Atlantiku, kde se poté odehrála jedna z nejkontroverznějších kapitol jeho života. Podle množství více či méně průkazných dokladů tam totiž působil jako dvojitý agent: Navenek vystupoval ve prospěch Německa, ale ve skutečnosti tajně donášel britské vládě. Historikové se dodnes neshodnou, zda se dané hypotézy zakládají na pravdě. Jisté však je, že ani během pětiletého pobytu v USA nepřestal Crowley zdokonalovat magické rituály. V hlavě se mu líhla myšlenka na založení nového náboženského směru a snil o vlastním opatství. 

Po válce proto koupil vilu v sicilském Cefalù a s okruhem svých příznivců tam rozvinul systém Thelema, založený na dřívějších spirituálních prožitcích při setkání s mytickým Aiwassem. Tehdy byl sice již silně závislý na heroinu, nicméně zavedl přísný režim pravidelných rituálů a sexuální magie. Výsledkem se stalo bezuzdné hýření v nehygienických podmínkách, což nakonec vyústilo přinejmenším v jedno úmrtí: Jistý návštěvník zemřel na jaterní infekci poté, co podle tvrzení své manželky musel vypít krev obětované kočky. Událost vyvolala pozdvižení, načež tehdejší italský vůdce Benito Mussolini nařídil sicilské opatství zavřít a Crowleyho vyhostit ze země. Tutéž nepříjemnost zažil Aleister ještě roku 1928 v Paříži, odkud ho deportovali pro jeho pověst a také z obavy, že jde o německého agenta.

Tuhý kořínek

Vzhledem k jeho životnímu stylu je s podivem, jakého věku se nechvalně proslulý mág dožil. Ačkoliv ho ve stáří sužovaly stále intenzivnější následky dlouholeté závislosti na nejrůznějších halucinogenech, k nimž se přidružilo ještě astma, nezabránilo mu to pokračovat ve všech více či méně kontroverzních aktivitách.

TIP: Invaze přízraků a duchů zemřelých: Kde se vzal fenomén spiritistických seancí

I na sklonku života byl pro mnohé ženy zjevně neodolatelný, takže v roce 1937 přišel na svět ještě jeho syn Randal. Crowley, tehdy již dvaašedesátiletý, mu ovšem říkal Aleister Atatürk. Nicméně chlapec si otce užil jen deset let, než opěvovaného i zatracovaného muže skolil zápal plic.

Okultista světoběžník

Ačkoliv se narodil i zemřel v Anglii, většinu života strávil Aleister Crowley všemožně po světě. Cestovat začal už při studiích, kdy zamířil nejprve do Stockholmu a o rok později do Petrohradu – tehdy dokonce krátce plánoval kariéru diplomata. Místo ní se však plně oddal vášni k okultismu, která vedla jeho kroky křížem krážem přes oceány.

Nástup nového století prožil v Ciudad de México, v San Franciscu a na Havaji, načež se vydal pro změnu do Asie. Nějakou dobu strávil v Japonsku, v Hongkongu, na Cejlonu a v Indii – tehdejších britských državách – a po návratu do Evropy pobýval mimo jiné v Paříži či Berlíně. Ke svatební cestě zvolil Egypt a do Afriky pak zavítal ještě několikrát. Během první světové války se zdržoval v USA, posléze žil s rodinou na Sicílii a teprve na sklonku života se rozhodl vrátit do vlasti.


Další články v sekci