Seznam klubů vojenské historie

25.06.2014 - Redakce Válka Revue

Chcete i vy zařadit svůj klub vojenské historie do našeho seznamu? Ozvěte se nám, připojte o krátkou informaci o činnosti, kontakt a fotografii.


Reklama

KVH Chotěbuz

www.kvhchotebuz.cz

Klub vojenské historie Chotěbuz se pokouší zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období. První řopík LO vz. 37 D2 by měl odpovídat stavu z roku 1938, kdy byl pouze nouzově vybaven a vyzbrojen. Druhým objektem je LO vz. 37 A-160 Z, který rekonstruujeme do stavu ze 70. – 80. let minulého století, tedy období poválečné reaktivace. Tyto bunkry se nacházely zejména na jižní a jihozápadní hranici bývalého Československa. Takto upravené měly sloužit v případě 3. světové války. A konečně poslední pevnůstkou je LO vz. 37 A-160, kdy tento objekt a jeho okolí bude upraveno do stavu z roku 1945, kdy německé jednotky při ústupu využily i naše bývalé pohraniční opevnění.

KVH Ostwind

www.ostwind.ic.cz

Klub vojenské historie Ostwind byl založen dne 3. září 2007 jako občanské sdružení registrované na ministerstvu vnitra. Sdružuje zájemce o vojenskou historii a to převážně z období druhé světové války. V rámci klubu fungují tyto jednotky zaměřené na německou armádu ve druhé světové válce: WH Gebirgsjägerregiment 13/6. komp., SS Panzergrenadierregiment 19/9. komp. a WH Infanterie division 304

KVH Hodonín

www.sos19hodonin.websnadno.cz

Klub vojenské historie 19. prapor Stráže obrany státu Hodonín se zabývá vojenskou historií z let 1914-1945. Převážně se věnuje ozbrojeným sborům za období první Československé republiky, československým legiím a celkově prvnímu odboji.

KVH Carnivora

www.kvhcarnivora.com

Občanské sdružení  KVH Carnivora je kolegium sběratelů militarií, vojenské zbroje, techniky a především zájemců o historii armád a vojenství. Členové klubu jezdí na akce coby 102. Benešovský pluk z období první světové války. Carnivora dále pořádá i různé veteránské akce a střelby pro veřejnost.

Tradiční c. k. zeměbranecký pěší pluk č. 8 Praha

www.kk8lir.com

Jak už název napovídá, tento pražský klub vojenské historie se věnuje jedné jednotce. Klub se věnuje hlavně životu u pluku koncem 19. století.

KVH 43. pěší pluk Brno

www.kvh43.cz

Klub se zabývá převážně historií ozbrojených složek československého státu první poloviny 20. století. S postupem času přibyly další aktivity. Postupně se v rámci klubu vytvořily skupiny členů, které se soustřeďují na konkrétní jednotky čs. zahraničních armád. Z ruských legií jde o 6. střelecký pluk „Hanácký – gen. Janina“, z druhoválečného období jsou to 11. pěší prapor „Východní“ a Čs. samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii. Téměř všichni členové jsou také schopni reprezentovat příslušníky 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu. Zvláštní kapitolou je vystupování členů klubu v uniformách Rumunské královské armády.

Klub vojenské historie Beskydy

www.kvhbeskydy.sk

Klub vojenské historie Beskydy si hned od svého vzniku dal za hlavní cíl mapování a následnou obnovu vojenských hřbitovů z první světové války, které se nacházejí na severovýchodě Slovenska. Záměr věnovat se vojenským hřbitovům právě z tohoto období byl motivován dezolátním stavem drtivé většiny těchto lokalit na slovenském území.

Historický c.k. řadový pěší pluk č. 18, z.s.

www.18irhk.cz

Klub se snaží oživit tradice rakouského 18. pěšího řadového pluku z roku 1866. Většina členů má i uniformy z období 1. sv. války. Někteří členové se navíc věnují období napoleonských válek a Sedmileté války. Hlavní zájem klubu však leží v období prusko-rakouské a první světové války. Jednotka se může pochlubit také např. vlastním prvoválečným kulometným družstvem.

Klub přátel československého odboje

www.cechoslovaci.cz

Klub přátel československého odboje je občanské sdružení, jehož hlavním cílem je sdružovat zájemce o vojenskou historii Československa, zvláště pak o jednotky naší zahraniční armády v období 2. světové války. Klub je schopen předvést 46. pěší pluk armády ČSR a dále čs. samostatnou obrněnou brigádu a 1. čs. sbor v SSSR

KVH Tommy and Yankee z.s. Plzeň

www.tommy-yankee.cz

Sdružení KVH Tommy & Yankee z. s. se sídlem v Plzni se zabývá vojenskou historií v letech druhé světové války s hlavním zaměřením na západní spojenecké jednotky. Páteř klubu tvoří dvě samostatné sekce, jedna se zaměřením na britskou a druhá na americkou armádu. Klub je schopen předvést britské SAS, 8. prapor Durhamské lehké pěchoty, americkou 2. pěší divizi a čs. samostatnou obrněnou brigádu.

KVH Infanterie

www.kvhinfanterie.xf.cz

Klub vojenské historie Infanterie se zabývá německou armádou v období druhé světové války a čs. četnictvem. Na akcích je můžete spatřit coby příslušníky 576. pěšího pluku Wehrmachtu nebo jako prvorepublikové a protektorátní četníky. 

KVH Stein

www.panzergrenadier.estranky.cz

Klub se věnuje jednotkám zbraní SS. Jeho členové na akcích představují příslušníky divize SS Das Reich (v letech 1941-1944 na východní i západní frontě), případně 33. divize pancéřových granátníků SS Charlemagne (v závěru války v Pomořansku)

KVH Wurm

www.kvhwurm.cz

Tento klub se věnuje historii v období 1933 – 1948 a má velmi široký záběr. Představuje jak civilisty z období první republiky tak československou armádu před Mnichovem, Finanční stráž, jednotky SOS, Wehrmacht Heer, Partyzány SSSR, Povstalce v květnu 1945, Wehrwolf a banderovce a jednotky Prvního pohotovostního pluku národní bezpečnosti.

Maďarská královská armáda

www.honved.estranky.cz

Klub, který se věnuje poměrně málo známé maďarské armádě v období 1938-1945. Jeho příslušníci chtějí více přiblížit veřejnosti ozbrojené síly našich dřívějších jižních sousedů.

Vojensko-historický klub Apšeron

www.apseron1805.webnode.cz

VHK Apšeron se zaměřuje na ruskou účast ve slavné bitvě u Slavkova. Snaží se co nejvěrněji ztvárnit život vojáků Apšeronského mušketýrského pluku, který táhl roku 1805 Moravou v rámci armády generála Kutuzova.

KVH Tyrnau

www.kvhtyrnau.sk

Tento slovenský klub vojenské historie se zaměřuje na období druhé světové války a to hlavně na ozbrojené složky německé armády. Jeho členové mohou ztvárnit 271. divizi lidových granátníků, 4. divizi SS Polizei a maďarskou 24. pěší divizi. Disponují i rozličnou směsí dalších uniforem, díky kterým je můžete spatřit například jako příslušníky Luftwaffe, Hitlerjugend nebo Volkssturmu.

KVH 18. pěší pluk Plzeň

www.domobrana.net

KVH 18. pěší pluk Plzeň zaměřuje svoji činnost především na historii československé armády mezi dvěma světovými válkami. Tento pluk byl v dobách první republiky úzce spjat s prostorem západních Čech a s městem Plzeň. Příslušníci 18. pěšího pluku v době mnichovské mobilizace obsazovali objekty lehkého opevnění na hlavním obranném postavení v okolí města Stříbra. Zde se také nacházejí pevnůstky, které klub rekonstruuje a provozuje jako muzeum.

KVH ELSA

www.kvhelsa.cz

Tento klub ze západních Čech se zabývá primárně německou armádou v období druhé světové války. Prezentuje primárně především pancéřové granátníky 1.SS Divize „Leibstandarte Adolf Hitler“ a okrajově příslušníky SNB z období 1945-1948, prvorepublikového četnictva a jejich protějšků - pražské galérky či pytláků.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907