The Shard: Nejvyšší stavba Evropy stála 14,5 miliardy

18.04.2013 - Jan Miklín

<p>Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil</p>

Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil


Reklama

Velkolepá laserová show otevřela počátkem loňského července novou nejvyšší budovu Evropy. Navrhoval ji slavný italský architekt Renzo Piano, stojí na břehu Temže nedaleko slavného Tower Bridge v londýnském Southwarku, měří 309,6 m a jmenuje se The Shard neboli „Střep“. Náklady na výstavbu dosáhly 450 milionů liber (v přepočtu okolo 14,4 miliard Kč) a téměř 100% vlastníkem stavby je konsorcium firem z emirátu Katar.

Na budově bylo použito 11 tisíc tabulí skla a je v ní celkem 95 pater, z toho 72 obyvatelných, zbytek tvoří technické zázemí. Kromě kanceláří zde jsou restaurace, lázně, hotel i byty, cena luxusních apartmánů se pohybuje okolo 50 milionů liber. V 72. patře, ve výšce 245 metrů, je pak veřejně přístupná vyhlídková galerie.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907