The Shard: Nejvyšší stavba Evropy stála 14,5 miliardy

18.04.2013 - Jan Miklín

<p>Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil</p>

Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil


Reklama

Velkolepá laserová show otevřela počátkem loňského července novou nejvyšší budovu Evropy. Navrhoval ji slavný italský architekt Renzo Piano, stojí na břehu Temže nedaleko slavného Tower Bridge v londýnském Southwarku, měří 309,6 m a jmenuje se The Shard neboli „Střep“. Náklady na výstavbu dosáhly 450 milionů liber (v přepočtu okolo 14,4 miliard Kč) a téměř 100% vlastníkem stavby je konsorcium firem z emirátu Katar.

Na budově bylo použito 11 tisíc tabulí skla a je v ní celkem 95 pater, z toho 72 obyvatelných, zbytek tvoří technické zázemí. Kromě kanceláří zde jsou restaurace, lázně, hotel i byty, cena luxusních apartmánů se pohybuje okolo 50 milionů liber. V 72. patře, ve výšce 245 metrů, je pak veřejně přístupná vyhlídková galerie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907