The Shard: Nejvyšší stavba Evropy stála 14,5 miliardy

18.04.2013 - Jan Miklín

<p>Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil</p>

Lebka z mladší doby kamenné. Zaoblení otvoru naznačuje zarůstání novou kostní tkání, což znamená, že pacient zřejmě zákrok přežil


Reklama

Velkolepá laserová show otevřela počátkem loňského července novou nejvyšší budovu Evropy. Navrhoval ji slavný italský architekt Renzo Piano, stojí na břehu Temže nedaleko slavného Tower Bridge v londýnském Southwarku, měří 309,6 m a jmenuje se The Shard neboli „Střep“. Náklady na výstavbu dosáhly 450 milionů liber (v přepočtu okolo 14,4 miliard Kč) a téměř 100% vlastníkem stavby je konsorcium firem z emirátu Katar.

Na budově bylo použito 11 tisíc tabulí skla a je v ní celkem 95 pater, z toho 72 obyvatelných, zbytek tvoří technické zázemí. Kromě kanceláří zde jsou restaurace, lázně, hotel i byty, cena luxusních apartmánů se pohybuje okolo 50 milionů liber. V 72. patře, ve výšce 245 metrů, je pak veřejně přístupná vyhlídková galerie.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907