Síla, která pohne i šesti autobusy: Superbrouk z jižní Evropy

14.11.2016 - Zuzana Teličková

Po měsících náročných testů a pokusů vědci konečně stanovili, který hmyz je nejsilnější ze všech. Na stupni vítězů stanul brouk, jenž nemá české vědecké pojmenování, ale jeho latinský název zní Onthophagus taurus

S býčí silou -<p>Onthophagus taurus dokáže utáhnout břemeno 1 140krát těžší než je sám</p>
S býčí silou -

Onthophagus taurus dokáže utáhnout břemeno 1 140krát těžší než je sám


Reklama

Onthophagus taurus je brouk z čeledi vrubounovitých a rodu lejnožroutů. Žije ve střední a jižní Evropě, severní Africe a Malé Asii. Je dlouhý 5,5–11,5 milimetru a dokáže utáhnout břemeno 1 140krát těžší než je sám. V přepočtu na člověka by musel jedinec vážící 70 kg pohnout nákladem o hmotnosti 80 tun, tj. například šesti plnými dvoupatrovými autobusy.

Podle vedoucích výzkumu Roba Knella a Leigha Simmonse potřebují tito hmyzí atleti dbát na správnou výživu stejně jako sportovci ze světa lidí. I ti nejsilnější z nich totiž slábnou, když po dobu několika dní nemohou přijímat tu správnou potravu.

TIP: Mravenčí ubytovny aneb Soužití mravenců a "mravencomilných" rostlin

Svoji sílu uplatňují lejnožrouti zejména v boji o samičky, při kterém se do sebe zaklesnou rohy a snaží se jeden druhého vytlačit z tunelu vyhrabaného pod kuličkou trusu. Odměnou pro vítěze je pak páření, které probíhá v intimním prostředí podzemního doupěte.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2010

  • Zdroj fotografií: Univerzita v Indianě, Alex WildDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Josef II. byl jedním z nejvýznamnějších panovnických představitelů evropského osvícenství, prosadil řadu reforem. (ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907