Silná sluneční bouře může způsobovat výpadky GPS a rádiového signálu

12.09.2014 - Martin Reichman

Během středečního večera na Slunci vrcholila poměrně silná bouře, klasifikovaná jako X1.6. Jedná se o bouři nejsilnější kategorie


Reklama

Středeční bouři, jejíž vrchol nastal přibližně ve 20:45 našeho času, zachytila sluneční observatoř SDO. Přestože se jedná o bouři nejvyšší kategorie X, není důvod se obávat. Erupce třídy X obvykle způsobují krátkodobé výpadky navigačního GPS signálu a v menší míře může docházet i k rušení rádiového signálu. Dílčí výpadky se mohou týkat například venkovních Wi-Fi sítí. S velkou pravděpodobností nás ale čekají zajímavé záběry polárních září. Dopady slunečních bouří se na Zemi obvykle projevují 3 až 4 dny po jejich vypuknutí, v tomto případě tedy během nadcházejícího víkendu.

Intenzivní, ale nijak nebezpečná bouře

Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2. Středeční bouře odpovídá třídě X1.6, je tedy zhruba 6× silnější, než erupce které SDO zaznamenala na konci srpna. Ani tak se ale nejedná o nejsilnější letošní erupce, během letošního února byla například zaznamenána bouře třídy X4.

Vyšší sluneční aktivita souvisí s 11letými slunečními cykly, během nichž dochází k obrácení magnetické polarity Slunce. V současné chvíli se nacházíme těsně za vrcholem tohoto cyklu (2008–2019) a Sluneční aktivita by se proto měla postupně snižovat. Současný 24. cyklus je navíc podle vědců nejslabším za 266 let jeho měření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907