Šimpanzí vynálezy: Primáti používají nástroje nejméně 4 000 let

07.05.2013 - Jaroslav Petr

To, že šimpanzi používají nástroj k usnadění života, není tajemství. Veděli jste však, že jde o činnosti staré více než čtyři tisíce let?

<p>Do komplexu proniknete jedině skrz síť vrat, z nichž každá váží 25 t</p>

Do komplexu proniknete jedině skrz síť vrat, z nichž každá váží 25 t


Reklama

Specialisté na chování zvířat vědí, že šimpanzi z lesa Tai na Pobřeží slonoviny rozbíjejí ořechy tak, že do nich na dřevěném podkladu tlučou velkými kameny. Nyní se ale zjistilo, že tato dovednost je stará nejméně 4 300 let. Kanaďan Julio Mercader z univerzity v Calgary a Němec Christophe Boesch, primátolog z institutu v Lipsku, popsali „šimpanzí dobu kamennou“. Podle nich byla tato metoda předávána nejméně po 200 generací. Vyslovili také odvážnou hypotézu, že nebyla vytvořena pravěkým člověkem, ale společně skupinou hominidů a šimpanzů.

Vědci studovali tři oblasti v rezervaci Tai. Při archeologickém průzkumu objevili zhruba 10 metrů pod povrchem různě velké kameny, na nichž byly zachovány zbytky škrobu, který obsahují místní ořechy. Kameny byly podstatně větší, než nástroje vyráběné v dávných dobách lidskou rukou. Také úlomky nalezených ořechů a škrobu nekorespondují s rostlinami konzumovanými lidmi v tomto regionu před 4 300 lety, a ukazují tedy na zvířecí původ těchto „nástrojů“.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907