Šimpanzice loví s nástroji častěji než šimpanzi

16.04.2015 - Stanislav Mihulka

Šimpanzi milují lov komb. Samci je loví holýma rukama, samice raději používají nástroje


Reklama

Už nějakou dobu víme, že nejsme na planetě jediní, kdo si vyrábí nástroje a pracuje s nimi. Přeborníky jsou v tom šimpanzi, kteří nás svými nástroji nepřestávají překvapovat.V roce 2007 jsme se poprvé dozvěděli, že šimpanzi ze savany používají nástroje při lovu.

Nedávno se ukázalo, že to jsou samice šimpanzů, kdo při lovu více spoléhá na nástroje. Jill Pruetzová z Iowské státní univerzity a její výzkumný tým zdokumentovali více než 300 šimpanzích lovů, při nichž byly použity nástroje. Zjistili, že ve 175 případech s nástroji lovili samice, kdežto samci šimpanzů měli nástroje jen ve 130 případech.

U šimpanzů jsou hlavními lovci samci a samci také tvoří 60 procent členů loveckých skupin. Samci loví kořist většinou holíma rukama. Pozoruhodné ale je, že úspěšnými lovci je mezi šimpanzi jen 40 procent samců. Jak samci, tak samice šimpanzů nejraději loví poloopice komby. Používají na ně hlavně nástroje podobné oštěpu, s nimiž je vystrnadí z děr, v nichž se komby během lovu snaží ukrýt.

  • Zdroj textu:

    Iowa State University, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Delphine Bruyere / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907