Šimpanzice loví s nástroji častěji než šimpanzi

16.04.2015 - Stanislav Mihulka

Šimpanzi milují lov komb. Samci je loví holýma rukama, samice raději používají nástroje


Reklama

Už nějakou dobu víme, že nejsme na planetě jediní, kdo si vyrábí nástroje a pracuje s nimi. Přeborníky jsou v tom šimpanzi, kteří nás svými nástroji nepřestávají překvapovat.V roce 2007 jsme se poprvé dozvěděli, že šimpanzi ze savany používají nástroje při lovu.

Nedávno se ukázalo, že to jsou samice šimpanzů, kdo při lovu více spoléhá na nástroje. Jill Pruetzová z Iowské státní univerzity a její výzkumný tým zdokumentovali více než 300 šimpanzích lovů, při nichž byly použity nástroje. Zjistili, že ve 175 případech s nástroji lovili samice, kdežto samci šimpanzů měli nástroje jen ve 130 případech.

U šimpanzů jsou hlavními lovci samci a samci také tvoří 60 procent členů loveckých skupin. Samci loví kořist většinou holíma rukama. Pozoruhodné ale je, že úspěšnými lovci je mezi šimpanzi jen 40 procent samců. Jak samci, tak samice šimpanzů nejraději loví poloopice komby. Používají na ně hlavně nástroje podobné oštěpu, s nimiž je vystrnadí z děr, v nichž se komby během lovu snaží ukrýt.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Iowa State University, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Delphine Bruyere / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907