Šimpanzice loví s nástroji častěji než šimpanzi

16.04.2015 - Stanislav Mihulka

Šimpanzi milují lov komb. Samci je loví holýma rukama, samice raději používají nástroje


Reklama

Už nějakou dobu víme, že nejsme na planetě jediní, kdo si vyrábí nástroje a pracuje s nimi. Přeborníky jsou v tom šimpanzi, kteří nás svými nástroji nepřestávají překvapovat.V roce 2007 jsme se poprvé dozvěděli, že šimpanzi ze savany používají nástroje při lovu.

Nedávno se ukázalo, že to jsou samice šimpanzů, kdo při lovu více spoléhá na nástroje. Jill Pruetzová z Iowské státní univerzity a její výzkumný tým zdokumentovali více než 300 šimpanzích lovů, při nichž byly použity nástroje. Zjistili, že ve 175 případech s nástroji lovili samice, kdežto samci šimpanzů měli nástroje jen ve 130 případech.

U šimpanzů jsou hlavními lovci samci a samci také tvoří 60 procent členů loveckých skupin. Samci loví kořist většinou holíma rukama. Pozoruhodné ale je, že úspěšnými lovci je mezi šimpanzi jen 40 procent samců. Jak samci, tak samice šimpanzů nejraději loví poloopice komby. Používají na ně hlavně nástroje podobné oštěpu, s nimiž je vystrnadí z děr, v nichž se komby během lovu snaží ukrýt.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Iowa State University, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Delphine Bruyere / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907