Šimpanzice loví s nástroji častěji než šimpanzi

16.04.2015 - Stanislav Mihulka

Šimpanzi milují lov komb. Samci je loví holýma rukama, samice raději používají nástroje


Reklama

Už nějakou dobu víme, že nejsme na planetě jediní, kdo si vyrábí nástroje a pracuje s nimi. Přeborníky jsou v tom šimpanzi, kteří nás svými nástroji nepřestávají překvapovat.V roce 2007 jsme se poprvé dozvěděli, že šimpanzi ze savany používají nástroje při lovu.

Nedávno se ukázalo, že to jsou samice šimpanzů, kdo při lovu více spoléhá na nástroje. Jill Pruetzová z Iowské státní univerzity a její výzkumný tým zdokumentovali více než 300 šimpanzích lovů, při nichž byly použity nástroje. Zjistili, že ve 175 případech s nástroji lovili samice, kdežto samci šimpanzů měli nástroje jen ve 130 případech.

U šimpanzů jsou hlavními lovci samci a samci také tvoří 60 procent členů loveckých skupin. Samci loví kořist většinou holíma rukama. Pozoruhodné ale je, že úspěšnými lovci je mezi šimpanzi jen 40 procent samců. Jak samci, tak samice šimpanzů nejraději loví poloopice komby. Používají na ně hlavně nástroje podobné oštěpu, s nimiž je vystrnadí z děr, v nichž se komby během lovu snaží ukrýt.

  • Zdroj textu:

    Iowa State University, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: Delphine Bruyere / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907