Skandální láska Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové (1)

05.12.2015 - Adam Ervin

Pro lásku ke své budoucí ženě připravil František Ferdinand d´Este své děti o trůn. Sám se však nástupu na něj nedožil


Reklama

František Ferdinand d´Este žije do svých pětadvaceti let celkem poklidný život habsburského arcivévody. Pak však nečekaně umírá následník habsburského trůnu, korunní princ Rudolf.

Nový následník trůnu

František Ferdinand je sice v pořadí jeden z možných kandidátů na následnictví už před jeho smrtí, ale nejspíš ho ani nenapadlo, že by k něčemu takovému mohlo skutečně dojít. Císař také svého nástupce neurčí hned po smrti jediného syna. Podle pravidla se musí počkat deset měsíců. Co kdyby se náhodou ukázalo, že Rudolfova právoplatná manželka je v jiném stavu a následník-pohrobek je tak na cestě! Ovšem nebyla.

Pětadvacetiletý František Ferdinand tak má najednou před sebou zářnou budoucnost rakouského císaře. Čeká jej svatba s některou z urozených princezen, o které by jistě nebyla nouze. I když může mít oprávněné obavy, že taková manželství nebývají vždy šťastná. To byl ostatně i příklad prince Rudolfa, stejně jako mnohých dalších Habsburků včetně císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty. V té době ještě František Ferdinand netuší, jak velkou roli bude láska v jeho životě hrát. A málem se kvůli ní vzdá trůnu. 

Láska na první pohled?

Kde František Ferdinand spatřil Žofii Chotkovou poprvé? To není zcela jisté. Některé prameny uvádějí, že se setkali na podzim roku 1894 na slavnostním plese v Praze. Ve skutečnosti se nejspíš poprvé potkali na dvoře arcivévody Bedřicha, kde byla Žofie dvorní dámou jeho manželky Isabelly. František Ferdinand na jejich dvůr rád jezdil a arcivévoda Bedřich jej srdečně přijímal. Doufal totiž, že si budoucí císař vyhlédl jeho nejstarší dceru a udělá z ní císařovnu. Spletl se. 

Dokončení: Skandální láska Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové (2)

Oba milenci spolu udržují vztah několik let. Píší si a scházejí se, hraběnka Františka Ferdinanda navštěvuje na Konopišti a podnikají spolu dokonce cesty na Jadran. Je tak s podivem, jak dlouho se jim daří jejich lásku utajit. Vlastně o ní ví vícero zasvěcených, ti však mlčí nebo milence dokonce podporují. Včetně císařovny Alžběty řečené Sissi! Ta Františku Ferdinandovi radí, aby si svou lásku nenechal nikým vzít. Mezi posledními, kdo se o jejich vztahu dozví, je tak nejspíš arcivévodkyně Isabella, Žofiina zaměstnavatelka.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907