Skandální láska Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové (2)

06.12.2015 - Adam Ervin

Arcivévodkyně Isabella objeví Františkovy zapomenuté hodinky s medailonem. Ze zvědavosti jej otevře a místo podobizny vlastní dcery hledí na obrázek své dvorní dámy!


Reklama

František Ferdinand si je jistý, že chce Žofii za manželku. Tu a žádnou jinou! Jen netuší, jak to zaonačit. Rod chudé hraběnky Chotkové totiž rozhodně nenaplňuje představy rovnorodého svazku.


Předchozí část: Skandální láska Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové (1)


Žofie a císařovna? Ani náhodou!

Habsburkové se museli ženit buď s jinými Habsburky, případně s jinými představiteli vládnoucích evropských rodů. Jenže odhodlání následníka trůnu je podstatně silnější, než rodinná tradice. Sebere proto odvahu a vydá se za císařem sám. Ten mu udělí audienci 14. března 1899. Arcivévoda ho v podstatě postaví před hotovou věc. Buď Žofie nebo žádná jiná.

Ve všem dalším je ochoten ustoupit. Jeho děti samozřejmě nebudou mít nárok na trůn a Žofie zůstane zcela v pozadí. František Josef mu sňatek jednoznačně nezakáže, i když nadšený není. Slíbí, že celou věc promyslí a dá mu vědět. A? Promyslel si to skutečně důkladně. Podle rakouských zákonů by Františkovy děti z nerovnorodého manželství skutečně neměly nárok na trůn. V Uhrách však takové zákony neplatí. Mohly by tedy usednout na trůn tam? V tom případě by tento sňatek mohl dokonce zapříčinit rozpad Rakouska-Uherska! A tomu je nutno zabránit. 

Tichá svatba a rodinný život

Milenci však nátlaku nepodlehnou, a tak ten, kdo se nakonec musí vzdát, je císař sám. A svolení dává. Sňatku předchází tzv. renunciace. František Ferdinand se při ní musí slavnostně zavázat, že jeho děti nebudou mít nárok na habsburský trůn. Učiní tak před svědky 28. června 1900. Aniž by to tušil, přesně čtrnáct let před svou násilnou smrtí. Už za tři dny po tomto aktu se v tichosti v městečku Zákupy koná svatba. Účastní se jí jen nejbližší přátelé a rodina. Císař poslal alespoň telegram s gratulací a také u příležitosti sňatku povýšil hraběnku Chotkovou na kněžnu Hohenbergovou.

Oba zamilovaní sice dosáhli svého, ale svého současně dostál i vídeňský dvůr. Okázale dává Žofii najevo, kde je její místo. Rozhodně ne vedle jejího manžela. Na rodinné obědy si může nechat zajít chuť, při slavnostech musí stát až za nejmladší členkou rodiny a nepřísluší jí ani dvorní lóže v divadle. V roce 1908 ji císař jmenuje vévodkyní, a její postavení se tak nepatrně zlepší. Arcivévoda se toto potupné postavení snaží své ženě všemožně vynahradit a napříč všem příkořím a drobnohledu závistivců a nepřátel je jejich manželství velmi šťastné. Do čtyř let se jim narodí tři děti.

Rodinná idylka končí v té nejméně pravděpodobné době. V červnu 1914 má František Ferdinand s Žofií už naplánované prázdniny s dětmi. Čeká je pouze jedna povinnost. Návštěva vojenských manévrů v Bosně, které skončí sarajevským atentátem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907