Skandální vražda na Tetíně

12.10.2015 - Klára Špičková

Proradná pohanka Drahomíra nechala zavraždit svou tchyni, zbožnou Ludmilu. Ústředním sporem byl prý nedospělý kníže Václav. Ten brzy poté usedl na trůn a matku vyhnal ze země. Krvavý příběh, který vešel do učebnic. Je možné, že se ale vše odehrálo jinak?


Reklama

O událostech vypráví jedna z nejstarších legend: Kristiánova. Z ní přebraly líčení okolností, které k vraždě na Tetíně vedly, pozdější kronikáři. A v tom je ten háček. Kristiánova legenda  měla jednoznačný „křesťanský úkol“: vyzdvihnout světici a mučednici Ludmilu! Učinila tak první důležitý krok k jejímu svatořečení. A byla psána na zakázku. Rozhodně ji nemůžeme považovat za nezaujatý historický pramen. Co a kdo všechno mohl mít na svědomí odstranění Ludmily? Abychom se událostem podívali na zoubek, musíme si je připomenout.

Smrt světice

Drahomíra byla zřejmě matkou budoucích knížat Václava a Boleslava. Ano, toho Boleslava, co svého staršího bratra nakonec nechá zabít na schodech kostela ve Staré Boleslavi. Tím se kromě jiného postará o jeho svatořečení. Drahomíra, podle Kristiána, nesmírně žárlila na bábu Ludmilu, která se jí pletla do výchovy dětí. Především se mezi nimi vyhrotil spor o výchovu Václava, budoucího vládce. Dodnes panuje přesvědčení, že bába Ludmila vedla Václava ke zbožnosti, což prý pohance Drahomíře nebylo moc po chuti. Konflikt mezi ženami vyvrcholil odchodem Ludmily na Tetín. Ani poté, co zmizela z Prahy, nebyla však v bezpečí. Drahomíra pověřila dva vikingské vojáky ze své družiny hrůzným činem. Ti se v noci vloudili do hradu a uškrtili Ludmilu závojem, šálou nebo provazem (zde se legendy mírně rozcházejí), a to přestože je prosila o smrt mečem. Odepřeli jí tak smrt mučednickou, totiž aby prolila krev za svou víru! Po vraždě se začaly v okolí dít zázraky. A Václavovi brzy došla s matkou trpělivost. Vražednici vyhnal ze země.

Skutečnost je jiná!

Historik Dušan Třeštík vnesl zkoumáním starých legend a kronik do událostí úplně nové světlo a nové otázky. Vražda ze žárlivosti pro něj nebyla žádnou pokoutnou vraždou, ale spíš politickou popravou! Ke které mimochodem s tichým souhlasem přihlížel Sněm Čechů! O co šlo? Nesmíte si představovat, že v té době měl kníže či kněžna neomezenou moc. A to zvlášť v případě smrti manžela Drahomíry Vratislava I., kdy Sněm rozhodoval, komu bude svěřena výchova nedospělého Václava a Boleslava. O co mohlo jít především v kauze Drahomíra a Ludmila? Někteří považují za ohnisko sváru zahraniční politiku. A protichůdné názory. Bude naše země spřáhnutá s Bavorskem, jak chce Ludmila, nebo naopak se Saskem? Spory o velké majetky a poručnictví budoucího panovníka mohly situaci jen eskalovat.

„Vezmi si své syny a s nimi vládni. Mně však dopřej volnosti“ Ani odchod Ludmily na Tetín situaci neuklidnil. Podle legend Ludmila toužila ustoupit pyšné a ďábelské Drahomíře z cesty a odešla stranou na nedaleký hrádek. Jenže Tetín poblíž Prahy nebyl žádným výminkem. Patřil do obranné linie přemyslovských hradišť! Ludmila tak rozhodně nenaznačila, že odchází „do důchodu“ a že se vzdává svého vlivu! Ani na pražské dění! Tedy výzva k souboji pokračovala i po odchodu na Tetín. Podivuhodné je, že vrazi se dostali do opevněného hradiště, zřejmě v noci a bez boje. Jména hlavních z nich byla Tunna a Gommon. Patrně šlo o Varjagy (vikingští žoldáci, kteří prý přišli z Kyjeva). Vražda je datována na 15. září roku 921.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907