Skleněný most hrdinů: Čína otevřela nejdelší skleněný most na světě

25.09.2015 - Martin Reichman

Čína má další „nej“ – nově otevřený, 300 metrů dlouhý most, je nejdelší skleněnou lávkou na světě


Reklama

Se skleněnými stavbami se letos v Číně doslova roztrhl pytel – na konci července byla ve zdejším národním parku Huangshui otevřena největší skleněná lávka na světě a před dokončením je nejvyšší skleněný most světa, vinoucí se nad kaňonem Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan. Absolutní novinkou je pak visutý skleněný most v národním parku Š'-niou-čaj v jihovýchodní části země, kterému pochopitelně také nechybí přívlastek „nej“.

Jde o doposud nejdelší skleněný most na světě – na délku měří úctyhodných 300 metrů a od dna kaňonu jej dělí plných 180 metrů. Nový most není novostavbou v pravém slova smyslu, skleněné panely nahradily dříve používanou dřevěnou výplň. 

Místní této skleněné atrakci přezdívají „Most hrdinů“, neboť k jeho zdolání je třeba značná dávka odvahy. Děsivý přitom není jen pohled pod nohy, ale i samotná chůze po něm. Podle prvních návštěvníků se totiž most znatelně chvěje. Čínští inženýři se ovšem dušují, že žádné riziko návštěvníkům nehrozí – použité dvojité bezpečnostní sklo je prý až 25× pevnější, než běžná okenní tabule.

Reklama

  • Zdroj textu:

    people.com.cn

  • Zdroj fotografií: Profimedia, China News

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907