Skrytá hrozba. Jak vybuchuje lithium-iontová baterie?

30.04.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vůbec poprvé studovali exploze přehřátých lithium-iontových baterií v reálném čase


Reklama

Každým rokem se ve světě vyrobí ohromné množství nabíjitelných baterií. Bez nich si už ani nedovedeme představit moderní životní styl. Bez baterií by zmlkly mobilní telefony, notebooky a další důvěrně známé přístroje. Nejčastěji se přitom používají lithium-iontové (Li-Ion) baterie. Mají mnoho výhod, ale také nevýhody. Jednou z nich je, že mohou explodovat. Stává se to jen vzácně, ale exploze Li-Ion baterie může mít dramatické důsledky. Co s tím?

Vědci se rozhodli prozkoumat, jak vlastně lithium-iontové baterie selhávají a jak u nich dojde k explozi. Vybrali si dva typy Li-Ion baterií, které vystavili extrémní teplotě a přivedli je k výbuchu. Baterie přitom pozorovali pomocí vysokoenergetického rentgenového záření na urychlovači částic, které jim poskytlo velmi rychlé zobrazování vnitřní struktury ve 3D. Vnější teplotu baterii vědci sledovali termálním zobrazováním.

Badatelé sice vystavili baterie nepravděpodobně extrémním podmínkám, úspěšně si na nich ale vyzkoušeli potřebné zobrazovací metody. Teď plánují detailně studovat daleko větší soubor nabíjitelných baterií. Jejich výzkum by měl vést k doporučením, jak zlepšit design baterií, aby byly ještě bezpečnější při používání i při jejich transportu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University College London, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Donal Finegan, UCL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907