Skrytá hrozba. Jak vybuchuje lithium-iontová baterie?

30.04.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vůbec poprvé studovali exploze přehřátých lithium-iontových baterií v reálném čase


Reklama

Každým rokem se ve světě vyrobí ohromné množství nabíjitelných baterií. Bez nich si už ani nedovedeme představit moderní životní styl. Bez baterií by zmlkly mobilní telefony, notebooky a další důvěrně známé přístroje. Nejčastěji se přitom používají lithium-iontové (Li-Ion) baterie. Mají mnoho výhod, ale také nevýhody. Jednou z nich je, že mohou explodovat. Stává se to jen vzácně, ale exploze Li-Ion baterie může mít dramatické důsledky. Co s tím?

Vědci se rozhodli prozkoumat, jak vlastně lithium-iontové baterie selhávají a jak u nich dojde k explozi. Vybrali si dva typy Li-Ion baterií, které vystavili extrémní teplotě a přivedli je k výbuchu. Baterie přitom pozorovali pomocí vysokoenergetického rentgenového záření na urychlovači částic, které jim poskytlo velmi rychlé zobrazování vnitřní struktury ve 3D. Vnější teplotu baterii vědci sledovali termálním zobrazováním.

Badatelé sice vystavili baterie nepravděpodobně extrémním podmínkám, úspěšně si na nich ale vyzkoušeli potřebné zobrazovací metody. Teď plánují detailně studovat daleko větší soubor nabíjitelných baterií. Jejich výzkum by měl vést k doporučením, jak zlepšit design baterií, aby byly ještě bezpečnější při používání i při jejich transportu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University College London, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Donal Finegan, UCL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907