Skrytá hrozba. Jak vybuchuje lithium-iontová baterie?

30.04.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci vůbec poprvé studovali exploze přehřátých lithium-iontových baterií v reálném čase


Reklama

Každým rokem se ve světě vyrobí ohromné množství nabíjitelných baterií. Bez nich si už ani nedovedeme představit moderní životní styl. Bez baterií by zmlkly mobilní telefony, notebooky a další důvěrně známé přístroje. Nejčastěji se přitom používají lithium-iontové (Li-Ion) baterie. Mají mnoho výhod, ale také nevýhody. Jednou z nich je, že mohou explodovat. Stává se to jen vzácně, ale exploze Li-Ion baterie může mít dramatické důsledky. Co s tím?

Vědci se rozhodli prozkoumat, jak vlastně lithium-iontové baterie selhávají a jak u nich dojde k explozi. Vybrali si dva typy Li-Ion baterií, které vystavili extrémní teplotě a přivedli je k výbuchu. Baterie přitom pozorovali pomocí vysokoenergetického rentgenového záření na urychlovači částic, které jim poskytlo velmi rychlé zobrazování vnitřní struktury ve 3D. Vnější teplotu baterii vědci sledovali termálním zobrazováním.

Badatelé sice vystavili baterie nepravděpodobně extrémním podmínkám, úspěšně si na nich ale vyzkoušeli potřebné zobrazovací metody. Teď plánují detailně studovat daleko větší soubor nabíjitelných baterií. Jejich výzkum by měl vést k doporučením, jak zlepšit design baterií, aby byly ještě bezpečnější při používání i při jejich transportu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University College London, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Donal Finegan, UCLDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907