Skvělý proti kouři. Nouzový filtr Saver může zachránit život při požáru

28.05.2015 - Stanislav Mihulka

Záchranné filtrační zařízení Saver umožňuje přežít až pět minut ve vražedném kouři během požáru


Reklama

Během požáru představuje zásadní riziko kouř, který může udusit, otrávit a také dezorientovat lidi, co si snaží zachránit život. Právě proti kouři při požáru v domácnosti by mělo významně pomoct nové příruční zařízení, s nimž přichází startup Safety iQ se sídlem v kanadském Torontu.

Zařízení se jmenuje Saver a připomíná malou baterku. Ve skutečnosti jde ale především o účinný filtr, který umožňuje přežít v hustém kouři, až do záchrany zasahujícími požárníky. Kromě filtr Saver ještě obsahuje LED světlo pro snazší orientaci v zakouřeném prostředí a také signální zařízení, které navádí požárníky k zachraňované osobě.

Samotný filtr zařízení Saver se skládá ze tří modulů. První z nich zachytává částice kouře a prachu, druhý modul neutralizuje oxid uhelnatý a třetí zadržuje další toxické látky v kouři. Saver je na jedno použití, přičemž umožňuje volně dýchat v hořící budově nebo jiných prostorách až po dobu pěti minut. Právě tohle může být rozdíl mezi životem a smrtí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Safety iQ

  • Zdroj fotografií: Safety iQDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907