Skvostní filipínští krabi: Rytíři v barevném brnění

16.01.2014 - Zuzana Teličková

Filipínský ostrov Palawan je se svými 50 % endemických druhů jedním z bio-geografických skvostů. Nyní zde vědci objevili hned čtyři nové druhy krabů


Reklama

Vědci ze Senckenbergova výzkumného institutu v Drážďanech a De La Salle University v Manile objevili na filipínském ostrově Palawan čtyři nové druhy barevných sladkovodních krabů rodu Insulamon. Mezinárodní vědecký tým zkoumá život ve zdejších vodách již více než 10 let a výsledkem výzkumného programu nazvaného Aqua Palawana byl objev dosud neznámých červenofialově zbarvených krabů, kteří jsou závislí na sladké vodě ve všech stadiích svého vývoje.

Sotva však byli objeveni, již se řadí mezi ohrožené druhy. Přes všechny protesty ochránců přírody i místního domorodého obyvatelstva má být na Palawanu v blízké budoucnosti uskutečněno několik důlních projektů, které do značné míry omezí přirozené prostředí vzácných živočichů na tomto unikátním ostrově. „Čím méně přirozeného prostředí zůstane, tím větší je riziko pro zdejší endemickou faunu a flóru. I drobné změny prostředí mohou vést k vyhynutí některých druhů,“ říká vedoucí týmu Dr. Hendrik Freitag a dodává: „Je proto nanejvýš důležité pokračovat ve výzkumu, abychom dokázali, že biodiverzita na tomto ostrově je zcela jedinečná a stojí za to ji chránit.“ Aby se o problému dozvědělo co nejvíce lidí, zapojuje Dr. Freitag do výzkumu místní studenty. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.sci-news.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907