Skvostní filipínští krabi: Rytíři v barevném brnění

16.01.2014 - Zuzana Teličková

Filipínský ostrov Palawan je se svými 50 % endemických druhů jedním z bio-geografických skvostů. Nyní zde vědci objevili hned čtyři nové druhy krabů


Reklama

Vědci ze Senckenbergova výzkumného institutu v Drážďanech a De La Salle University v Manile objevili na filipínském ostrově Palawan čtyři nové druhy barevných sladkovodních krabů rodu Insulamon. Mezinárodní vědecký tým zkoumá život ve zdejších vodách již více než 10 let a výsledkem výzkumného programu nazvaného Aqua Palawana byl objev dosud neznámých červenofialově zbarvených krabů, kteří jsou závislí na sladké vodě ve všech stadiích svého vývoje.

Sotva však byli objeveni, již se řadí mezi ohrožené druhy. Přes všechny protesty ochránců přírody i místního domorodého obyvatelstva má být na Palawanu v blízké budoucnosti uskutečněno několik důlních projektů, které do značné míry omezí přirozené prostředí vzácných živočichů na tomto unikátním ostrově. „Čím méně přirozeného prostředí zůstane, tím větší je riziko pro zdejší endemickou faunu a flóru. I drobné změny prostředí mohou vést k vyhynutí některých druhů,“ říká vedoucí týmu Dr. Hendrik Freitag a dodává: „Je proto nanejvýš důležité pokračovat ve výzkumu, abychom dokázali, že biodiverzita na tomto ostrově je zcela jedinečná a stojí za to ji chránit.“ Aby se o problému dozvědělo co nejvíce lidí, zapojuje Dr. Freitag do výzkumu místní studenty. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.sci-news.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907