Slaná, ale tekoucí: NASA potvrdila kapalnou vodu na povrchu Marsu

29.09.2015 - Martin Reichman

Mars není suchou a nehostinnou planetou, jak jsme si mysleli. Sonda MRO odhalila stopy po tekoucí vodě na jeho povrchu


Reklama

Existenci vody na Marsu, byť v pevném skupenství, se podařilo potvrdit již v roce 2008. Indicie o možném výskytu vody v kapalné skupenství se ve větší míře objevovaly až v posledních letech. Díky novým technikám a počítačovým programům pro analýzu map se nyní podařilo potvrdit, že se tekoucí voda na Marsu skutečně nachází. Podle NASA to dokazují snímky zobrazovacího spektrometru sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

TIP: Nová studie: Na Marsu tekla voda ještě před 200 tisíc lety!

„Jde o významný pokrok, který zřejmě potvrzuje, že na povrchu Marsu nyní teče voda v podobě solných potůčků,“ řekl člen vedení NASA John Grunsfeld. Tyto „solné potůčky“ jsou dlouhé i stovky metrů a široké asi pět metrů. Ukazují se a prodlužují v teplých obdobích, kdy teplota vystoupá nad  -23°C a mizí, jakmile teploty opět klesnou.

Jedovatá solanka

Slané potůčky jsou podle Lujendra Ojhy, z atlantského technologického institutu (Georgia Institute of Technology), složeny převážně z perchlorátů – tedy hydratovaných nerostných solí (chloristanu hořčíku a sodíku). Na Zemi se tyto látky v přirozené podobě nacházejí například v pouštích a používají se také jako raketové palivo nebo do pyrotechnických směsí. Některé hydratované soli zůstávají v kapalném stavu i při teplotách -70°C. 

Vědci NASA se dále zaměří hlavně na to, zda na planetě existuje nějaká forma mikroskopického života, pro který je voda nezbytná. Také se budou současně snažit zjistit, co přesně je zdrojem tekoucí vody na povrchu Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/University of ArizonaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907