První pevný disk: Před 60 lety by vážila data 600 000 tun. Dnes 230 gramů

13.10.2016 - Redakce

Předchůdce dnešního pevného disku představila společnost IBM před 60 lety

Evoluce pevných disků -<p>Před šedesáti lety byl světu představen vůbec první pevný disk. Vešlo se do něj přibližně 5 MB dat, jeho krabice měřila asi 1,5 × 1,7 × 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu.</p>
Evoluce pevných disků -

Před šedesáti lety byl světu představen vůbec první pevný disk. Vešlo se do něj přibližně 5 MB dat, jeho krabice měřila asi 1,5 × 1,7 × 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu.


Reklama

Mnozí z nás jsou schopni zaplnit pořízenými fotkami a dalšími soubory paměť chytrého telefonu za jediný měsíc. Za jeden rok pak dokážeme nashromáždit obsah, který zaplní i disk s kapacitou mnoha gigabajtů. Ještě před 60 lety, kdy společnost IBM představila světu první pevný disk, bychom na stejný objem dat potřebovali mnohatunový kolos.

Před šedesáti lety 600 000 tun, dnes několik deka

První pevný disk spatřil světlo světa v září roku 1956. Vešlo se do něj přibližně 5 MB dat, jeho krabice měřila asi 1,5 × 1,7 × 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu. Dnes by se na tenhle disk stěží vešla jedna fotka pořízená moderním mobilním telefonem s kvalitním fotoaparátem.

Před 15 lety, v říjnu roku 2001, vytáhl Steeve Jobs na prezentaci z kapsy poprvé přehrávač hudby iPod. Jeho klíčovým benefitem a novinkou byl tehdy vestavěný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB. Do iPodu se tedy vešlo zhruba tisíckrát více dat, než do zmíněného prvního pevného disku.

Porovnejme to s aktuálními technologickými možnostmi. Dnes se na malý přenosný pevný disk o hmotnosti pouhých 23 dkg vejdou 3 TB (TeraByte) dat, což je přibližně 600 000 krát více, než před 60 lety. Abychom před šedesáti lety získali odpovídající prostor pro data, která dnes držíme v dlani, potřebovali bychom asi 600 000 prvních pevných disků. Ty by zaplnily, postavené těsně vedle sebe, plochu velkou přibližně šestnácti Václavských náměstí a vážily by neuvěřitelných 600 000 tun.

Na místo by je před šedesáti lety muselo přivézt 200 000 legendárních třítunových nákladních vozů Praga V3S, přičemž kolona těchto vozů s půlmetrovým rozestupem by byla dlouhá 1 500 kilometrů a sahala by z Prahy až za Neapol na jihu Itálie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tisková zpráva FYI Prague

  • Zdroj fotografií: FYI Prague

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907