Předchůdce dnešního pevného disku představila společnost IBM před 60 lety
Mnozí z nás jsou schopni zaplnit pořízenými fotkami a dalšími soubory paměť chytrého telefonu za jediný měsíc. Za jeden rok pak dokážeme nashromáždit obsah, který zaplní i disk s kapacitou mnoha gigabajtů. Ještě před 60 lety, kdy společnost IBM představila světu první pevný disk, bychom na stejný objem dat potřebovali mnohatunový kolos.
První pevný disk spatřil světlo světa v září roku 1956. Vešlo se do něj přibližně 5 MB dat, jeho krabice měřila asi 1,5 × 1,7 × 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu. Dnes by se na tenhle disk stěží vešla jedna fotka pořízená moderním mobilním telefonem s kvalitním fotoaparátem.
Před 15 lety, v říjnu roku 2001, vytáhl Steeve Jobs na prezentaci z kapsy poprvé přehrávač hudby iPod. Jeho klíčovým benefitem a novinkou byl tehdy vestavěný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB. Do iPodu se tedy vešlo zhruba tisíckrát více dat, než do zmíněného prvního pevného disku.
Porovnejme to s aktuálními technologickými možnostmi. Dnes se na malý přenosný pevný disk o hmotnosti pouhých 23 dkg vejdou 3 TB (TeraByte) dat, což je přibližně 600 000 krát více, než před 60 lety. Abychom před šedesáti lety získali odpovídající prostor pro data, která dnes držíme v dlani, potřebovali bychom asi 600 000 prvních pevných disků. Ty by zaplnily, postavené těsně vedle sebe, plochu velkou přibližně šestnácti Václavských náměstí a vážily by neuvěřitelných 600 000 tun.
Na místo by je před šedesáti lety muselo přivézt 200 000 legendárních třítunových nákladních vozů Praga V3S, přičemž kolona těchto vozů s půlmetrovým rozestupem by byla dlouhá 1 500 kilometrů a sahala by z Prahy až za Neapol na jihu Itálie.
Tisková zpráva FYI Prague
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)