Sledujte online: Letoun Solar Impulse 2 na cestě kolem světa

10.03.2015 - Martin Reichman

Solární letoun Solar Impulse 2 odstartoval včera ráno z Abú Dhabí. Díky internetové aplikaci můžete prožít cestu v jeho kokpitu


Reklama

Po více než desetiletém vývoji a testovacím prototypu je na světě druhá verze letadla Solar Impulse, stroje poháněného pouze silou slunečních paprsků. Letoun se nyní vydal na svou cestu kolem světa.

Letoun je vybaven 17 248 fotovoltaickými články, které slouží k napájení jeho elektromotorů. Každý z nich má výkon 17,5 koňských sil a díky tomu je maximální rychlost stroje okolo 140 km/h. Na motorech není zajímavý ani tak výkon, ale zejména jejich efektivita, která dosahuje 94 % – což z nich dělá jedny z neúčinnějších elektromotorů na světě. Přes dvě tuny vážící letoun není žádný drobek, s rozpětím křídel přes 75 metrů je větší než „Jumbojet“ Boeing 747.

Jelikož během dne – se silou slunečních paprsků v zádech – je letadlo výrazně výkonnější než v noci, kdy jej zásobují baterie, je tomu přizpůsobena i dráha jeho letu. Ve dne Solar Impulse vystoupá do výšky 8 500 metrů, v noci pak pomalým letem „doklouže“ do 1 500 metrů. Na trase dlouhé 35 tisíc kilometrů jej čeká 12 zastávek, první část trasy dokončil Solar Impulse úspěšně - přesně v 17:14 přistál v Muscatu na dráze 31.

Průběh letu solárního letounu můžete sledovat online na internetové adrese www.solarimpulse.com.

  • Zdroj textu:

    solarimpulse.com

  • Zdroj fotografií: Solar Impulse

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907