Sledujte online: Letoun Solar Impulse 2 na cestě kolem světa

10.03.2015 - Martin Reichman

Solární letoun Solar Impulse 2 odstartoval včera ráno z Abú Dhabí. Díky internetové aplikaci můžete prožít cestu v jeho kokpitu


Reklama

Po více než desetiletém vývoji a testovacím prototypu je na světě druhá verze letadla Solar Impulse, stroje poháněného pouze silou slunečních paprsků. Letoun se nyní vydal na svou cestu kolem světa.

Letoun je vybaven 17 248 fotovoltaickými články, které slouží k napájení jeho elektromotorů. Každý z nich má výkon 17,5 koňských sil a díky tomu je maximální rychlost stroje okolo 140 km/h. Na motorech není zajímavý ani tak výkon, ale zejména jejich efektivita, která dosahuje 94 % – což z nich dělá jedny z neúčinnějších elektromotorů na světě. Přes dvě tuny vážící letoun není žádný drobek, s rozpětím křídel přes 75 metrů je větší než „Jumbojet“ Boeing 747.

Jelikož během dne – se silou slunečních paprsků v zádech – je letadlo výrazně výkonnější než v noci, kdy jej zásobují baterie, je tomu přizpůsobena i dráha jeho letu. Ve dne Solar Impulse vystoupá do výšky 8 500 metrů, v noci pak pomalým letem „doklouže“ do 1 500 metrů. Na trase dlouhé 35 tisíc kilometrů jej čeká 12 zastávek, první část trasy dokončil Solar Impulse úspěšně - přesně v 17:14 přistál v Muscatu na dráze 31.

Průběh letu solárního letounu můžete sledovat online na internetové adrese www.solarimpulse.com.

  • Zdroj textu:

    solarimpulse.com

  • Zdroj fotografií: Solar Impulse

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907