Slovenský AeroMobil: Kříženec auta s letadlem dobývá svět

03.11.2014 - redakce 100+1

Slovenští konstruktéři představili ve Vídni novou verzi svého křížence auta s letadlem – AeroMobilu. Unikátní stroj, který se z auta v letadlo změní za půl minuty, vzbudil celosvětový zájem


Reklama

Výjimečnost AeroMobilu spočívá v tom, že na silnici je plnohodnotným autem a ve vzduchu plnohodnotným letadlem. To odlišuje AeroMobil od konkurence, která se vydala cestou úprav malých letadel. Stroj je ideálním řešením pro letecké nadšence, místo pronájmu hangáru se na letiště jednoduše přepraví přímo AeroMobilem.

Cenu stroje majitelé ještě nezveřejnili. Rozhodně se však nebude jednat o levnou záležitost. Zpočátku mají být hlavním trhem Spojené státy, které disponují hustou sítí malých letišť a kde lidé běžně cestují na vzdálenosti mnoha stovek kilometrů. Odhady se pohybují okolo 3 milionů korun.

AeroMobil létá rychlostí 200 km/h a dolet ve výšce 2000 metrů je až 800 kilometrů. Na silnici se může pohybovat rychlostí až 160 km/h, při spotřebě 7,5 litru paliva na 100 kilometrů, při letu spotřebuje přibližně 15 litrů paliva za hodinu. 

AeroMobil nyní čeká certifikace v Evropě, Americe i Asii. Bude přitom muset získat jak povolení k provozu na silnicích platné pro auto, tak povolení pro létání ve vzduchu jako letadlo. Pokud vše půjde dobře, první zákazníci se AeroMobilem projedou za dva až tři roky.

  • Zdroj textu:

    AeroMobil, ČT

  • Zdroj fotografií: AeroMobil

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907