Slovenský AeroMobil: Kříženec auta s letadlem dobývá svět

03.11.2014 - redakce 100+1

Slovenští konstruktéři představili ve Vídni novou verzi svého křížence auta s letadlem – AeroMobilu. Unikátní stroj, který se z auta v letadlo změní za půl minuty, vzbudil celosvětový zájem


Reklama

Výjimečnost AeroMobilu spočívá v tom, že na silnici je plnohodnotným autem a ve vzduchu plnohodnotným letadlem. To odlišuje AeroMobil od konkurence, která se vydala cestou úprav malých letadel. Stroj je ideálním řešením pro letecké nadšence, místo pronájmu hangáru se na letiště jednoduše přepraví přímo AeroMobilem.

Cenu stroje majitelé ještě nezveřejnili. Rozhodně se však nebude jednat o levnou záležitost. Zpočátku mají být hlavním trhem Spojené státy, které disponují hustou sítí malých letišť a kde lidé běžně cestují na vzdálenosti mnoha stovek kilometrů. Odhady se pohybují okolo 3 milionů korun.

AeroMobil létá rychlostí 200 km/h a dolet ve výšce 2000 metrů je až 800 kilometrů. Na silnici se může pohybovat rychlostí až 160 km/h, při spotřebě 7,5 litru paliva na 100 kilometrů, při letu spotřebuje přibližně 15 litrů paliva za hodinu. 

AeroMobil nyní čeká certifikace v Evropě, Americe i Asii. Bude přitom muset získat jak povolení k provozu na silnicích platné pro auto, tak povolení pro létání ve vzduchu jako letadlo. Pokud vše půjde dobře, první zákazníci se AeroMobilem projedou za dva až tři roky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AeroMobil, ČT

  • Zdroj fotografií: AeroMobilDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907