SLS při své premiéře neponese jen Orion: Do vesmíru poletí i nanosondy

06.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Nová těžkotonážní raketa Space Launch System (SLS) by měla poprvé odstartovat v roce 2018, kdy by měla k Měsíci vynést kosmickou loď Orion. Součástí této mise by ale mohla být i sekundární nízkonákladová mise solárních nanosond, určených pro průzkum blízkých planetek.

TIP: Solární plachetnice se konečně chystají na svůj ostrý provoz ve vesmíru

Nanosondy, o velikosti krabice od bot, by podle plánu měl nést Orion. V okamžiku, kdy se odpojí od nosné rakety, by měl postupně uvolnit až 11 autonomních sond, vybavených solárními panely a také obří solární plachtou. Jako jejich cíle byly už vybrány tři blízké planetky a další možnosti jejich využití jsou nyní ve fázi plánování. Nanosondy označované jako NEA Scout jsou dalším z řady nízkonákladových projektů NASA.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, nasa.gov

  • Zdroj fotografií: YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907