Sluneční kombajn: Dokáže vyrobit elektřinu i ze svitu Měsíce

24.01.2014 - Jan Miklín

Další krok ve využívání solární energie může znamenat nedávno představený vynález německé firmy Rawlemon: skleněná koule, která dokáže koncentrovat paprsky až desetitisícinásobně a získat z nich mnohem více energie, než klasické fotovoltaické panely


Reklama

Obnovitelné energetické zdroje jsou čím dál důležitější a vědci celého světa se předhánějí v tom, kdo dokáže sluneční, větrnou nebo vodní energii využít nejefektivněji. Rawlemon Betaray, skleněná koule podle návrhu inženýrů a architektů okolo Němce André Broessela, dokáže vyrábět elektřinu i z difuzního záření skrze mraky.

Skleněná koule

Princip zařízení spočívá v koncentraci slunečních paprsků. „Jako architekti jsme chtěli vymyslet něco, co bude vypadat hezky a může se stát ozdobou budov či jejich okolí,“ popisuje André důležité okolnosti. Výsledkem je vodou naplněná skleněná koule o průměru zhruba jednoho metru, přichycená v ocelovém rámu, která opravdu vypadá trochu jako moderní socha.

Sluneční – nebo dokonce i měsíční paprsky – koule koncentruje do jediného bodu, kde jsou „sbírány“ a přeměněny na elektřinu. Speciální systém sleduje polohu zdroje záření a kolektorem pohybuje, takže energetické zisky jsou větší. „Po třech letech vývoje dokáže využít o 70 % energie více, takže je asi o třetinu účinnější než ostatní současné fotovoltaické panely.“ Díky tomu funguje i za zamračených dnů, kdy fotovoltaika „stojí.“

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907