Slyšíte je? Hlasy v hlavě zažije asi každý desátý z nás

11.03.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie jsou hlasy v hlavě mnohem pestřejším, komplexnějším a také častějším problémem, než si odborníci většinou myslí


Reklama

Sluchové halucinace bývají obvyklé u celé řady psychiatrických poruch, jako jsou psychózy, schizofrenie nebo bipolární poruchy. Jak se ale ukazuje, hlavy v hlavě zažívají i lidé bez psychiatrických obtíží.

Vědci z Durhamské univerzity a ze Stanfordu nedávno vypracovali velkorysou studii, která je jednou z doposud největších a nejvíce detailních na toto téma. Zjistili, že většina lidí, kteří slyší ve své hlavě cizí hlasy, ve skutečnosti slyší více různých hlasů, které se navzájem liší. Někdy jich bývá tucet, i víc. Tyto hlasy je také často doslova fyzicky ovlivňují.

TIP: Pohyb pro duševní zdraví: Aerobní cvičení pomáhá proti schizofrenii

Vše nasvědčuje tomu, že hlasy v hlavě jsou velmi složitým fenoménem a že by psychiatři při jejich případné léčbě měli používat rozmanité přístupy a terapie. Výzkum také potvrdil, že hlasy ve své hlavě slyší jak lidé s psychiatrickými diagnózami, tak i lidé bez nich. Jak se zdá, hlasy v hlavě uslyší někdy životě zhruba 5 až 15 procent dospělých. 

  • Zdroj textu:

    Durham University, Lancet Psychiatry

  • Zdroj fotografií: George Hodan / Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Doc Price (86) se věnuje tetování již přes 60 let a ve městě Plymouth tetuje dodnes zákazníky ve svém salonu.

Revue
Věda

Dělostřelectvo spoléhá na samohybné houfnice M109AGN kalibru 155 mm

 

Válka

Satelit systému Galileo

Vesmír

Za láskou na pláž

krab červený | Vánoční ostrov

Červení krabi žijící na Vánočním ostrově jsou suchozemští a většinu roku přebývají v norách v džungli. Chladné počasí na přelomu října a listopadu však urychlí jejich metabolismus a spustí mnohamilionovou migraci k pobřeží, kde se pak členovci páří a kladou vajíčka do písku. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907