Slyšíte je? Hlasy v hlavě zažije asi každý desátý z nás

11.03.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie jsou hlasy v hlavě mnohem pestřejším, komplexnějším a také častějším problémem, než si odborníci většinou myslí


Reklama

Sluchové halucinace bývají obvyklé u celé řady psychiatrických poruch, jako jsou psychózy, schizofrenie nebo bipolární poruchy. Jak se ale ukazuje, hlavy v hlavě zažívají i lidé bez psychiatrických obtíží.

Vědci z Durhamské univerzity a ze Stanfordu nedávno vypracovali velkorysou studii, která je jednou z doposud největších a nejvíce detailních na toto téma. Zjistili, že většina lidí, kteří slyší ve své hlavě cizí hlasy, ve skutečnosti slyší více různých hlasů, které se navzájem liší. Někdy jich bývá tucet, i víc. Tyto hlasy je také často doslova fyzicky ovlivňují.

TIP: Pohyb pro duševní zdraví: Aerobní cvičení pomáhá proti schizofrenii

Vše nasvědčuje tomu, že hlasy v hlavě jsou velmi složitým fenoménem a že by psychiatři při jejich případné léčbě měli používat rozmanité přístupy a terapie. Výzkum také potvrdil, že hlasy ve své hlavě slyší jak lidé s psychiatrickými diagnózami, tak i lidé bez nich. Jak se zdá, hlasy v hlavě uslyší někdy životě zhruba 5 až 15 procent dospělých. 

  • Zdroj textu:

    Durham University, Lancet Psychiatry

  • Zdroj fotografií: George Hodan / Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907