Slyšíte je? Hlasy v hlavě zažije asi každý desátý z nás

11.03.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie jsou hlasy v hlavě mnohem pestřejším, komplexnějším a také častějším problémem, než si odborníci většinou myslí


Reklama

Sluchové halucinace bývají obvyklé u celé řady psychiatrických poruch, jako jsou psychózy, schizofrenie nebo bipolární poruchy. Jak se ale ukazuje, hlavy v hlavě zažívají i lidé bez psychiatrických obtíží.

Vědci z Durhamské univerzity a ze Stanfordu nedávno vypracovali velkorysou studii, která je jednou z doposud největších a nejvíce detailních na toto téma. Zjistili, že většina lidí, kteří slyší ve své hlavě cizí hlasy, ve skutečnosti slyší více různých hlasů, které se navzájem liší. Někdy jich bývá tucet, i víc. Tyto hlasy je také často doslova fyzicky ovlivňují.

TIP: Pohyb pro duševní zdraví: Aerobní cvičení pomáhá proti schizofrenii

Vše nasvědčuje tomu, že hlasy v hlavě jsou velmi složitým fenoménem a že by psychiatři při jejich případné léčbě měli používat rozmanité přístupy a terapie. Výzkum také potvrdil, že hlasy ve své hlavě slyší jak lidé s psychiatrickými diagnózami, tak i lidé bez nich. Jak se zdá, hlasy v hlavě uslyší někdy životě zhruba 5 až 15 procent dospělých. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Durham University, Lancet Psychiatry

  • Zdroj fotografií: George Hodan / Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907