Smrk či jedličku? Jaký byl vánoční stromek v 19. století

19.12.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Adventní trhy nelákaly návštěvníky pouze zástupem všemožných řemeslných výrobků a nejrůznějších dobrot. Tento obraz zachycuje jeden z trhů 19. století, nabízející pestrou přehlídku vánočních stromků.

Tradice jejich zdobení pochází z německého prostředí. Hlavním účelem stromečku byla především ochranitelská funkce, ta dekorativní se přidala až v pozdějších letech. Nejdříve se stromky zdobily v řemeslnických a cechovních domech, až od 17. století začaly pronikat také do soukromých domácností.

Zatímco dříve bylo v českých zemích zvykem ozdobit dům chvojkami a zelenými větvemi jehličnanů, vánoční stromky se k nám začaly šířit velmi pozvolna až na počátku 19. století, aby v jeho druhé polovině již zdomácněly docela. Na větve se zavěšovalo skoro všechno, co bylo po ruce - ovoce, ořechy, pečivo, ale také papírové nebo dřevěné dekorace. Okolo roku 1860 rozzářily stromečky lojové svíčky.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907