Smrt bez varování: Srdeční zástava hrozí častěji doma než při sportu

10.04.2015 - Roman Polach

Čas od času se objeví záhadný případ sportovce, který byl zdánlivě zcela zdravý, ale zničehonic zemřel na selhání srdce. Podobný osud však může potkat kohokoliv z nás


Reklama

V březnu 2012 zkolaboval přímo při zápasu, před televizními kamerami a zraky tisíců fanoušků, zairský fotbalista Fabrice Muamba. Třiadvacetiletého hráče postihla náhlá srdeční zástava. Celých 78 minut se jej lékaři snažili oživit pomocí patnácti elektrošoků. Nakonec srdce přece jen znovu naskočilo. Muamba přežil, jeho fotbalová kariéra však skončila.

Není to infarkt

Zatímco při infarktu se zablokuje průtok krve do srdce, při náhlém srdečním selhání dojde k chaotickému šíření elektrických pulzů, které řídí aktivitu životně důležitého svalu. Komory se přestanou pravidelně stahovat a srdce nedokáže čerpat krev. V takovém případě máte stále ještě 90% šanci na přežití, ovšem pouze pokud záchranáři okamžitě zahájí defibrilaci. S každou další minutou čekání na lékařskou pomoc klesá pravděpodobnost šťastného konce o 7–10 %.

Jednou z příčin srdečního selhání je kardiomyopatie, dědičná porucha, při níž se stěny komory zvětšují. Srdce tak musí pumpovat krev intenzivněji a zužuje se prostor pro její průtok, což může vést až k zástavě – a to i u mladých a zdánlivě zcela zdravých lidí. Přesto nás nečekaná smrt špičkového sportovce vždy šokuje. Nabízí se však otázka, zda nejsou například atleti k náhlé srdeční zástavě náchylnější.

Vydechnout u televize

Ve skutečnosti vzniká zmíněný dojem hlavně kvůli větší pozornosti médií, jež se na podobné kauzy lačně vrhají. Nedávná studie kanadských vědců ukázala, že v 72 % případů nedochází k náhlé smrti při velké fyzické námaze, ale doma. Jeden z autorů práce Andrew Krahn pragmaticky dodává: „Pokud třináctileté dítě, které není právě hvězdným atletem, zemře doma při sledování televize, nejde o ten správný mediální trhák. Pokud však vede školní fotbalový tým nebo má před sebou slibnou hokejovou kariéru, pak se toho noviny chytí hned.“

Jelikož neexistuje jednoduchý a levný test, který by zjistil, zda vám náhlá srdeční zástava nehrozí, nezbývá než si všímat varovných příznaků. Patří mezi ně mdloby nebo omdlévání, bolest či nepříjemný pocit na hrudi, dušnost, pocity slabosti a nepravidelný srdeční rytmus.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Toronto Star

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907