Smrt mladých chameleonů: Umírají vysíleni sexem?

20.06.2013 - Zuzana Teličková

Podivné chování chameleonů na Madagaskaru zaujalo tamní vědce. Je možné, že mladí samci umírají vysíleni sexem?


Reklama

Maličký druh chameleona Furcifer labordi žijící na Madagaskaru překvapil výzkumné pracovníky z Oklahoma State University neobvyklým načasováním délky života, která připomíná spíše hmyz či některé rostliny. Život chameleonů je totiž tak krátký, že dospělí jedinci v něm ani nestihnou spatřit své potomky. Proč tomu tak je, se rozhodl zjistit zoolog Kris Karsten a vypravil se na Madagaskar zkoumat neobvyklé chování těchto osmicentimetrových zvířátek. Členové Karstenova týmu označili celkem 400 chameleonů, sedm z nich navíc vybavili speciálními radiovými přívěsky. Čtyři roky trvající výzkum měl za cíl zmapovat růst, délku života a chování chameleonů.

Výsledky byly překvapující. Karsten zjistil, že mláďata tohoto chameleoního druhu se líhnou současně, vždy začátkem listopadu. Dospělosti dosáhnou již po sedmi týdnech a hned se začnou pářit. Jakmile skončí doba páření, chameleoni postupně slábnou a jeden po druhém umírají. Svůj život ukončí nejpozději v dubnu, tedy těsně před vypuknutím drsného období sucha. Ještě před smrtí nakladou samičky po tuctu vajíček o velikosti asi 12 mm. Ta zůstanou v bezpečném úkrytu pod zemí po dobu osmi měsíců a na podzim se z nich vylíhnou nová mláďata. Pak se koloběh opakuje. Zvláštností tohoto druhu je hned několik. Biology překvapil zejména fakt, že období sucha se F. labordi vyhne rovnou smrtí, nikoli hibernací, jak je tomu u jiných chameleonů na Madgaskaru.

TIP: Podivuhodní chameleoni: Odhalená tajemství hbitých mistrů převleků

Neobvyklé je také jejich sexuální chování. Páření předchází zdlouhavé, vyčerpávající boje o samičku a samotný akt oplodnění je značně agresivní. Karsten považuje za možné, že se při něm chameleoni natolik vyčerpají, že jim již nezbývají síly k dalšímu životu. Proč si osvojili takové chování, je zatím předmětem dohadů a také hlavním cílem dalších výzkumů Karstenova vědeckého týmu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Provolání Jiřího z Poděbrad českým králem na plátně Václava Brožíka z roku 1898.

Historie

Americký pěšák si prohlíží varovnou ceduli, v pozadí vyřazený panther, Kolín nad Rýnem.

Válka
Zajímavosti

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). (zdroj: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907